Probabilistic hazard assessment of seismically-induced slope deformations
Sismik şev deformasyonlarının olasılıksal tehlike değerlendirmesi
  1. Tez No: 855020
  2. Yazar: BURAK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN, PROF. DR. ZEYNEP GÜLERCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Depremle tetiklenen şev deformasyonlarının risk ve güvenlik değerlendirmeleri, sismik aktiviteler sırasında oluşan yer sarsıntısından kaynaklanan ikincil tehlikelerin doğru yönetimi ve etkilerinin azaltılması açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, mevcut çalışmanın üç ana amacı bulunmaktadır: i) depremle tetiklenmiş şevlerin hem maksimum hem de kalıcı deformasyonlarının tahmini için olasılıksal şev deformasyon tahmin modelleri geliştirmek, ii) Türkiye için güncel Arias şiddeti (Ia) tahmin modelleri önermek ve iii) önerilen modelleri, olasılıksal sismik tehlike analizi (OSTA) çerçevesine entegre etmek. Kayan kütlenin tepe noktasındaki ve ağırlık merkezindeki deformasyonlar için önerilen modeller, statik güvenlik katsayısı (FSsta), 1 saniye spektral periyottaki spektral ivme değeri (SA_T=1s), Ia ve kayan kütlenin statik durumdaki temel periyodu (Tslope) parametreleriyle korele çalışmaktadır. Topuk noktası için önerilen modeller ise SA_T=1s, Ia ve Tslope parametrelerini içermektedir. Önerilen modeller, mevcut deformasyon modelleri ve heyelan vaka çalışmaları ile ayrıca test edilmiştir. Buna ek olarak, 1983 ile 2021 yılları arasında meydana gelmiş, 743 adet M>3.5 depreme ait, 23000'den fazla iki yatay bileşenli kaydı içeren ve bu çalışma kapsamında güncellenmiş Türkiye Kuvvetli Yer Hareketi Veri Tabanı kullanılarak hem bağımsız hem de bağımlı Ia modelleri geliştirilmiştir. Bağımsız model, diğer yer hareketi modelleriyle tutarlı olarak parçalı fonksiyonla tanımlanmış magnitüd, magnitüde bağlı uzaklık, derinlik ve saha ölçeklendirmelerini kullanırken, bağımlı model fonksiyonel formu basitleştirmek için SA_T=1s ölçeklendirmesi kullanmaktadır. Önerilen Ia modelleri literatürden seçilen hem küresel hem de bölgesel yer hareketi modelleriyle uyumlu performans göstermektedir. Son olarak, bu çalışmada önerilen modeller OSTA kapsamına entegre edilmiş ve Türkiye'de seçilen bir bölgeye ait şevler için deformasyon tehlike eğrileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk and safety assessment of earthquake-induced slope deformations are critical for proper management and mitigation of secondary hazards arising from the ground shaking during seismic events. Therefore, the objective of this study is threefold: i) to develop probabilistic seismic demand models (PSDMs) for seismically-induced maximum and permanent slope deformations, ii) to propose up-to-date Arias intensity (Ia) ground motion models (GMMs) for Türkiye and iii) to incorporate the proposed models into the probabilistic seismic hazard assessment (PSHA) framework. Proposed PSDMs for the crest and center of gravity of the sliding mass are correlated with static factor of safety (FSsta), spectral acceleration at 1-sec spectral period (SA_T=1s), Ia and initial fundamental period of the sliding mass (Tslope), whereas PSDMs for the toe includes SA_T=1s, Ia and Tslope. Proposed PSDMs are also tested with other existing models and case studies. Additionally, both independent and dependent Ia models are developed using the recently updated Turkish Strong Ground Motion Database which includes more than 23000 two-component recordings from 743 M>3.5 events occurred between 1983 to 2021. While the independent model utilizes piecewise magnitude, magnitude-dependent geometric attenuation, depth and site scaling terms consistent with other ground motion models, the dependent model uses SA_T=1s, to simplify the functional form. The proposed Ia models are in good agreement with both global as well as regional GMMs selected from the literature. Finally, the proposed PSDMs and GMMs are incorporated into the PSHA framework and seismically-induced slope displacement hazard curves are produced for a selected area in Türkiye.