Low cost deformation analysis of open pit mine by using unmanned aerial vehicles (UAV) technology
Açık ocak madeninin insansız hava aracı (İHA) teknolojisiyle düşük maliyetli deformasyon analizi
- Tez No: 855030
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. TOLGA GÖRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Jeoteknik mühendisleri tünel inşaatı, otoyol inşaatı, baraj inşaatı vb. mühendislik projelerinde olduğu gibi madencilik projelerinde de herhangi bir yapının duraylılığını kontrol etmeye yetkili kişilerdir. Bu projelerde, herhangi bir yenilme veya büyük heyelan nedeniyle deformasyon analizi jeoteknik çalışmalar için kritik öneme sahiptir. Projelerde meydana gelebilecek olaylar maddi veya manevi zararlara yol açabilmektedir. Bu nedenle jeoteknik mühendisleri Şev Stabilite RADAR'ı, Robotic Total Station, InSAR, ekstensometre ve eğimölçerler gibi birçok izleme aracını kullanmaktadır. Ancak bu araçlar için yüksek başlangıç yatırımı ve duraylı sahalar, birçok madencilik projesinin başlangıç döneminde bir temel oluşturmak için gereklidir. Bu durum, şirketleri ve mühendisleri izleme için alternatif çözümler bulmaya yönlendirmektedir. İnsansız Hava Araçları (İHA), şev duraylılığı değerlendirmesini ucuz ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmenin alternatiflerinden biridir. Bu nedenle madencilik faaliyetlerinde ve diğer mühendislik alanlarında bunların kullanımı giderek artmaktadır. Bu tezde İHA'lar, ücretsiz açık kaynaklı yazılımlar kullanılarak bir açık ocağın 3 boyutlu değişim tespit analizi ve duraysızlık değerlendirme haritasının yapılması için kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda duraysızlıkların küçük ölçekli olduğu ve çalışılan alanda maksimum yer değiştirmenin -2.41m olduğu açıkça ortaya konmuştur. Ocaktaki duraylılığı etkileyebilecek bazı önemli kriterler kullanılarak hassas bölgelerin belirlenmesi amacıyla bir duraysızlık değerlendirme haritası oluşturulmuştur. Bu tez, jeoteknik mühendislerinin açık ocaktaki deformasyon bölgelerini İHA kullanarak nasıl tespit edebileceklerini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Geotechnical engineers are authorized people to assess the stability of any structure in mining projects as in the other engineering projects such as tunnel, motorway or dam construction, etc. In those projects, deformation analysis is critical for geotechnical works because any failure, or major landslides that may occur in the projects can cause pecuniary or non-pecuniary damages. Therefore, geotechnical engineers have been using many monitoring tools like Slope Stability RADAR, Robotic Total Station, InSAR, extensometer and inclinometers. However, those instruments require high initial investment and require stable environments to establish a baseline in the beginning period of a lot of mining projects, where this situation directs companies and engineers to find alternative solutions for monitoring. Unmanned Aerial Vehicles (UAV) are one of those alternatives to perform slope stability assessment in a cheap and reliable way. Thus, the usage of those are increasing in mining operations and other engineering fields progressively. In this thesis, the UAV's are used to make a 3D change detection analysis and instability assessment map of an open pit by using free open-source softwares. As a result of these analyses, it is clearly presented that the instabilities are small-scale,and the maximum displacement is -2.41m in the studied area. An instability assessment map is created to specify the susceptible zones by using some significant criteria that may affect the stability in the pit. This thesis aims to present how geotechnical engineers can detect deformation regions in an open pit by using UAVs.