İzmir'de çalışan diş hekimlerinin fitoterapi uygulamaları hakkında bilgi ve yaklaşımları
Knowledge and attitudes of dentists working in izmir about the applications of phytotherapy
- Tez No: 855029
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İzmir'de çalışan diş hekimlerinin fitoterapi uygulamaları hakkında bilgi ve yaklaşımları Diş hekimliğinde bitkisel ilaçların kullanımını destekleyen çok sayıda in vitro çalışma ve kontrollü klinik çalışma olmasına rağmen klinik uygulamalarda bitkisel ilaçlardan yararlanma oranı hala oldukça azdır. Araştırma İzmir ilinde ağız ve diş sağlığı merkezlerinde aktif olarak çalışan diş hekimleri ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan kişiler gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Kesitsel bir çalışma modeli olarak tasarlanan bu araştırmada;“Bitkisel ürünler ve eğitim”,“Bitkisel ürünler ve kullanım”,“Bitkisel ürünler ve hastalarda kullanım”ile ilgili 3 bölümden oluşan bir anket çalışmasına ait soruların internet ortamı aracılığıyla cevaplanması istenmiştir. Uygulanacak toplam anket sayısı 200 kişi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma anket çalışması olduğu için veri toplama araçları yönünden sınırlılıklar içermektedir. İzmir ilindeki diş hastanelerinde çalışan diş hekimleri ile sınırlandırılmıştır. Katılımcılar için Google doküman anket sisteminden yararlanılmıştır. Anket verilerinin değerlendirilmesinde Microsoft Excel ve SPSS 25.00 (Statistical Package for Social Sciences) programları kullanılmıştır. Öncelikle sorulara verilen cevaplara ait frekans tabloları oluşturulmuş, daha sonra da kategorik veri analizi ile (kikare analizi) değişkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır. P0.05).
Özet (Çeviri)
Knowledge and attitudes of dentists working in İzmir about the applications of phytotherapy Despite numerous in vitro studies and controlled clinical trials supporting the use of herbal medicines in dentistry, the use of herbal medicines in clinical practice is still relatively low. The study was conducted with active dentists who working in oral and dental health centers in the city of İzmir. The participants were selected by random sampling method. This study, which was designed as a cross-sectional study model, questions about a survey consisting of 3 parts related to“Herbal products and education”,“The use of herbal products”, and“Herbal products used for patients”were requested to be answered through the internet questionnaire. The total number of participants were planned to be limited to 200 people. Since the study is a survey study, it has limitations in terms of data collection tools. It was limited to dentists working in dental hospitals in İzmir. The Google document survey system was used for the participants. Microsoft Excel and SPSS 25.00 (Statistical Package for Social Sciences) programs were used in the evaluation of survey data. First, frequency tables were created for the answers given to the questions. Then, the relationship between the variables was investigated by categorical data analysis (chi-square analysis). P0.05).