65 yaş üstü travmatik olmayan acil servis hastalarında hastane içi mortalite ile ilişkili parametrelerin analizi
Analysis of parameters related to in hospital mortality in non-traumatic emergency department patients over 65 years of age
- Tez No: 855076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY YILMAZ KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Yaşlı nüfusu arttıkça acil servis yaşlı hasta başvuruları da artmaktadır. Acil servislerde seçilmemiş tüm yaşlı hastalarda kullanılabilecek mortalite öngörücü parametrelerin tespit edilmesi bu hastalarda gereken önlemlerin erken alınmasını ve kötü sonlanımın azalmasını sağlayacaktır. Bizim bu çalışmadaki amacımız; acil servise travma dışı şikayetlerle başvuran 65 yaş üstü hastalarda hastane içi mortalite ile ilişkili olabilecek parametreleri tespit etmektir. Metot: Bu çalışma 01.01.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında hastanemiz acil servise travma dışı sebeplerle başvuran 65 yaş üstü hastalarla retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların demografik bilgileri, acil servis başvuru zamanları, laboratuvar tetkikleri, acil servis sonlanışları ve hastane sonlanışları incelenmiştir. Ölçüm değişkenlerinin analizinde normal dağılan gruplar için bağımsız gruplarda T Testi, normal olmayan gruplar için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: As the elderly population increases, the number of elderly patient admissions to the emergency department also increases. Determining the mortality predictive parameters that can be used in all elderly patients who are not selected in the emergency departments will ensure that the necessary precautions are taken early and the poor outcome will be reduced in these patients. Our aim in this study; is to determine the parameters that may be associated with in-hospital mortality in patients over the age of 65 who applied to the emergency department with non-traumatic complaints. Method: This study was conducted retrospectively with patients over 65 years of age who applied to the emergency department of our hospital for non-traumatic reasons between 01.01.2019 and 31.12.2019. Demographic information,,time of admission to the emergency department, laboratory tests, emergency room outcomes and hospital outcomes of the patients were examined. In the analysis of measurement variables, T Test was used in independent groups for normally distributed groups and Mann Whitney U Test was used for non-normal groups.