Investigating impact of design modifications on the performance of a Savonius hydrokinetic turbine at low speeds
Düşük akış hızlarında tasarım modifikasyonlarının Savonius hidrokinetik türbinin performansına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 855114
  2. Yazar: DOĞA DERMAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ, DOÇ. DR. NG CHENG YEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknolojik gelişmeler ve endüstriyel genişleme nedeniyle küresel enerji talebi sol yıllarda artmıştır. Artan enerji talebi fosil yakıtlardan karşılanmıştır, bu durum sera gazı seviyelerinde dikkate değer bir artışa yol açmıştır. Bu artışla mücadele etmek için gelişmiş ülkeler ve akademik çevreler yenilenebilir enerjinin kullanımını arttırmayı amaçlayan projelere daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidroelektrik yüksek enerji yoğunluğu ve öngörülebilirliğiyle ön plana çıkmaktadır. Hidrokinetik türbinler, baraj inşasının pratik olmadığı veya uygun olmadığı senaryolarda tercih edilebilir bir alternatif sunar, çünkü rezervuar inşası ihtiyacını ortadan kaldırırlar. Türkiye'nin çevresinin denizlerle çevrili olduğu ve sahip olduğu akarsu kaynakları göz ününe alındığında sulama kanallarından, nehirlerden ve deniz akıntılarından hidrokinetik enerji elde edilmesine yönelik araştırmalar yürütülmelidir. Türkiye'nin çoğunlukla yavaş akan akıntılara sahip olması, konvansiyonel hidrokinetik türbinlerin pervane bıçaklarıyla verimli bir şekilde çalışmasını zorlaştırmaktadır. Bu tezde yatay eksende yerleştirilmiş Savonius tipi bir hidrokinetik türbin yavaş akıntı hızında test edilecektir. Çalışma, türbinin performansını analiz etmek için sayısal modelleme ve simülasyon programlarını kullanmaktadır. Simülasyonlar, Ansys Fluent yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Araştırma, çeşitli tasarım değişikliklerinin (çok aşamalı konfigürasyonların, türbin en-boy oranının ve eğri kanatların eklenmesinin) yatay eksende yerleştirilen Savonius hidrokinetik türbinin (SHT) verimliliği üzerindeki etkilerini inceleyerek türbin performansını artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, the global demand for energy has surged due to technological advancements and industrial expansion, resulting in a notable increase in greenhouse gas levels from increased fossil fuel consumption. To address these challenges, developed nations and academia are allocating more resources to projects exploring the efficient utilization of renewable energy. Hydroelectric power stands out due to its high energy density and predictability. Academic interest in harnessing current energy has grown, emphasizing water's superior energy potential compared to air. Hydrokinetic turbines offer a preferable alternative in scenarios where dam construction is impractical or unfavorable, as they eliminate the need for a reservoir. Turkey, surrounded by seas and abundant water sources, should investigate harnessing energy from its irrigation channels, rivers and currents. As the majority of Turkey's currents are slow, conventional hydrokinetic turbines with propeller blades struggle to operate efficiently. This thesis aims to address this challenge by investigating a horizontal-axis Savonius-type hydrokinetic turbine which, is specifically more efficient for slow channel streams than hydrokinetic turbines having propeller blades. The study employs numerical modeling and simulation programs to analyze the turbine's performance. The simulations are carried out by using Ansys Fluent software. The research invetigates the impact of various design modifications, such as multi-stage configurations, turbine aspect ratio, and the adoption of twisted/helical blades, on the horizontal-axis Savonius hydrokinetic turbine's (SHT) efficiency.