Ürün tasarımında parametrik yüzey modelleme ve uygulamaları
Parametric surface modeling and applications in product design
- Tez No: 855171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ürün tasarım süreçleri ve tasarımcıların kullandığı araçlar; bilgisayar destekli yazılımlar, kodlama teknolojileri ve 3B ölçüm teknolojileri gibi gelişmelerin etkisiyle şekillenmektedir. Yaşanan bu teknolojik gelişmelerle birlikte ürün tasarımcıları fikirlerini bilgisayar ortamına daha kolay aktarmakta ve karmaşık modeller daha kısa sürede oluşturulmaktadır. Tasarımcılar gelişmiş görselleştirme için etkili 3B modeller hazırlayarak geleneksel modellemenin yeterli olmadığı yerlerde A sınıfı yüzey modelleme yöntemleriyle verimli üretimin gereklerini karşılayacak ürünler tasarlamaktadır. Bununla birlikte günümüz üretim endüstrilerinde tasarımcılardan sadece bir fikri oluşturmaları değil, tüm tasarım alternatiflerinin de değerlendirmesi beklenmektedir. Bu aşama da ürün tasarımcılarının birçoğu tüm tasarım sürecini etkin bir şekilde kontrol etmek için parametrik tasarım araçlarına başvurmaktadır. Karmaşık geometriler ve bileşenler üzerinde dinamik kontrol sağlayarak, elemanlar arasında ilişki tanımlayabilen, kodlayabilen parametrik tasarım yöntemi tasarımcıların, modellerini belirli değişkenler ve kısıtlamalar üzerinden kontrol edebilmesine olanak tanımaktadır. Tasarım sürecini hızlandırmanın yanı sıra, ürün varyasyonlarını keşfetme konusunda sistem; tasarımcının belirlediği parametre aralığı dışındaki sonuçlar hakkında da bilgi vermektedir. Bu bilgiler kapsamında yapılan bu çalışma ile amaçlanan A sınıfı modelleme ile estetik kalite de pürüzsüz yüzeyler elde edip, oluşturulan modelin parametrik tasarım araçları ile ürün çeşitliliği sağlamaktır. Çalışmanın uygulama boyutunda; yüzey modelleme yazılımı Alias ve yazılım içinde parametrik algoritma programlayan Dynamo uygulaması entegre edilmiştir. Takip edilen bu süreçle birlikte, yüzey modelleme yöntemlerinin genel olarak kavramsal boyutu araştırılmış, tekniklerin birbirine göre avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Elde edilen verilerle sonuç olarak ürün tasarımının hangi aşamasında A sınıfı modellemeye başvurulması gerektiği ve parametrik yöntemin avantajları ve dezavantajları ile ilgili çeşitli saptamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Product design processes and tools used by designers; It is shaped by the effects of developments such as computer aided software, coding technologies and 3D measurement technologies. With these technological developments, product designers transfer their ideas to the computer environment more easily and complex models are created in a shorter time. Designers prepare effective 3D models for advanced visualization and design products that meet the requirements of efficient production with class A surface modeling methods where traditional modeling is not sufficient. However, in today's manufacturing industries, designers are expected not only to form an idea, but also to evaluate all design alternatives. At this stage, many product designers resort to parametric design tools to effectively control the entire design process. By providing dynamic control over complex geometries and components, the parametric design method, which can define and encode relationships between elements, allows designers to control their models over certain variables and constraints. System for discovering product variations, as well as accelerating the design process; It also gives information about the results outside the parameter range determined by the designer. The aim of this study, which is made within the scope of this information, is to obtain smooth surfaces in aesthetic quality with class A modeling and to provide product diversity with parametric design tools of the model created. In the application dimension of this study; surface modeling software Alias and the Dynamo application, which programs the parametric algorithm in the software, are integrated. With this process followed, the conceptual dimension of surface modeling methods in general was investigated, and the advantages and disadvantages of the techniques were examined. With the data obtained, various determinations were made about at which stage of the product design should A-class modeling be applied and the advantages and disadvantages of the parametric method.