Yaşlı hizmetlerinde yerel yönetim uygulamaları: Ankara il örneği
Local government practices in elderly services: Ankara province example
  1. Tez No: 855172
  2. Yazar: DOĞAN TAMER ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK NİLSU VARLIKLAR DEMİRKAZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Geriatrics, Political Science, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında yaşlı bireylere yönelik yapılan hizmetleri Ankara il örneği üzerinden anlatabilmektedir. Bu çalışma nitel bir araştırmadır ve veri toplama aracı olarak kullanılan dokümanlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma kapsamında yaşlılık ile ilgili kavramsal anlamda detaylı açıklamalarda bulunulmuştur. Yaşlılık ile ilgili hem dünyadan hem de Türkiye'den detaylı istatistikler paylaşılarak demografik durum ve dönüşüm anlatılmaya çalışılmış, yaşlı bireylerin refahının artması için sunulan hizmetler hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise yerel yönetimler ve sosyal belediyecilik konusu ele alınmış ve konunun dünü ile bugününden detaylı olarak bahsedilmiştir. Son bölümde ise Ankara ilinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi ve nüfusu en fazla olan sırası ile Çankaya Belediyesi, Keçiören Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ve Mamak Belediyesi'nin sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında yaşlı bireylere yönelik sunmuş olduğu hizmetler faaliyet raporları üzerinden incelenmiştir. Nüfus olarak Türkiye İstatistik Kurumunun her yıl yayımlamış olduğu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi esas alınmıştır. Söz konusu belediyelerin sunmuş olduğu hizmetler amacı, kapsamı, hedef faydalanıcı sayısı, faydalanılan kişi sayısı ve gerçekleşme oranları da dikkate alınarak incelenmiştir. Bu sayede hizmetin etkililiği ve verimliliği de değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında bazı politika önerilerinde bulunularak yaşlı refahına ve sosyal belediyeciliğin gelişimine katkı sağlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the services provided for elderly individuals within the scope of social municipality activities in Turkey through the example of Ankara province. This study is a qualitative research and the documents used as data collection tools were analyzed by content analysis method. Within the scope of the study, detailed conceptual explanations about old age were made. By sharing detailed statistics on old age from both the world and Turkey, the demographic situation and transformation were tried to be explained, and information was given about the services provided to increase the welfare of elderly individuals. In the second part, local governments and social municipalism are discussed and the past and present of the subject are mentioned in detail. In the last part, the services provided by Ankara Metropolitan Municipality and Çankaya Municipality, Keçiören Municipality, Yenimahalle Municipality and Mamak Municipality, which have the highest population in Ankara province, respectively, for elderly individuals within the scope of social municipalism activities are examined through their annual reports. Population is based on the Address Based Population Registration System published annually by the Turkish Statistical Institute. The services provided by these municipalities were examined by taking into account the purpose, scope, number of target beneficiaries, number of beneficiaries and realization rates. In this way, the effectiveness and efficiency of the service was also evaluated. In addition, this study has tried to contribute to the welfare of the elderly and the development of social municipalism by making some policy recommendations.