Hidrolik dolgu malzemesi olarak kullanılan lavvar artıklarının geçirgenlik ve batma özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 8552
  2. Yazar: RAGIP Z.FATİH COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. GÜREL ŞENYUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada; lavvar artıklarından türetilen hidrolik dolgu malzemesi etüdü yapılmıştır. Farklı tane boyu dağılımına sahip deney malzemeleri- 19-0.15 mm. aralığında taneler içermektedir. Bu malzemeler üzerinde geçirgenlik ve batma deneyleri yapılmıştır. Geçirgenlik deneyleri için kriter geliştirilmiş, batma deneyleri % 10 nem içeriğinde Kaliforniya Taşıma Oranı (CBR) deneyinden esinlenerek yapılmıştır. Su akışının başlaması ile gözenekli ortamın boşluk geometri sinin değiştiği ve geçirgenliğin bir değere asimtotik olarak azaldığı görülmüştür. Batma, lokal kayma yenilmesi ile başlamakta ve aşamalı şekilde gelişmektedir. Bütün malzemeler için 0.02 m. değeri veren birim alan yükü, taşıma kapasitesi olarak alınmıştır. Geçirgenlik ve batma özelliklerinin tane boyu dağıllımına bağlı olduğu görülmüştür. Geçirgenlik için 0.5 mm. altı malzeme varlığı; batma için ise, 3.36 mm. altı malzeme bulunmaması azaltıcı etki yapmaktadır. Hidrolik dolgu malzemesi olarak; en büyük tane boyu 19 mm., etkin tane boyu 2-3.5 mm., düzenlilik katsayısı (Cu) 4-5 değerlerine sahip malzeme yüksek geçirgenlik ve yük taşıma kapasitesi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
i I SUMMARY This study covers the investigation of hydraulic filling produced from coal washery rejects. Test material of different granulometric composi tion contains particles of size ranging between 19 mm. and 0.15 mm. Per meability and penetration tests are carried out. A test criterion is devel oped for permeabi 1 i ty tests; modi f i ed Cal i f orni a Bear i ng Rati o (CBR) test is used for penetration tests with samples containing 10 percent moisture. It was found that permeability and penetration char acteristics chiefly depend on particle si2e distribution. With the start of water flow, the void geometry of material changes and consequently, permeability decreases to a limit value. The ex i stance of -0.5 mm. frac tion has a negative effect on permeability while the absence of -3.36 mm. fraction plays similar type of role on load bearing capacity. It is concluded that material having particle size range between 19 mm. and 0.5 mm., with effective size of 2-3.5 mm. and a coefficient of uni f ormi ty of 4-5, i s best sui ted for hydraul i c f i 1 1 i ng.