Tarihi yapıların sanal gerçekliğe aktarılması: Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası) örneği
Transferring historical structures into virtual reality: The case of the Independence War Museum (1st Grand National Assembly of Turkey Building)
- Tez No: 855204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Mimarlık, Science and Technology, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte son yıllarda hayatımıza giren sanal gerçeklik, birçok veriye uzaktan ve 3 boyutlu erişim imkânı sunmaktadır. Sanal gerçeklik gözlüğü ve platformuyla deneyimlenebilen bu erişim, mimari, oyun, alışveriş, ticaret gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de özellikle turizm alanında ihtiyaç duyulan tarihi mekânların tanıtılması, korunması ve uzaktan etkileşimli sanal gezilebilmesi adına örnek bir modelleme ve sanal gerçeklik çalışması yapılmıştır. "Bu araştırmada, Ankara'daki tarihi Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin (Eski Meclis Binası) sanal gerçeklik teknolojisi ile nasıl tanıtıldığını ve bu yaklaşımın tarihi yerlerin korunmasına ve daha geniş kitlelere ulaşılabilirliğine nasıl katkı sağladığı detaylandırılmaktadır. Müze, başlangıçta 360 derece kameralar kullanılarak hem iç hem de dış mekanlardan fotoğraflanmıştır. Bu fotoğraflar, 3ds Max programında hassas bir şekilde 3 boyutlu modellere dönüştürülmüştür. Daha sonra, bu modeller Unreal Engine ile işlenerek gerçek zamanlı dokular ve aydınlatma efektleri eklenmiş, böylece ziyaretçilere müzenin gerçekçi bir sanal kopyası sunulmuştur. Hazırlanan üç boyutlu sanal gerçeklik müzesine web sayfası aracılığıyla etkileşimli bir şekilde ulaşılabilmektedir. Ek olarak, ekranda beliren interaktif paneller aracılığıyla müze hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmekte, eserler ve tarihi olaylar hakkında bilgi edinilebilmekte ve müze içerisinde gerçek zamanlı gezi yapılabilmektedir. İstenildiği takdirde gözlük kullanmadan da bilgisayar ekranı karşısında sağ, sol, ileri, geri tuşları kullanarak sanal görüntü üzerinde gezinilebilmekte ve belli bir noktaya kadar çevre yapıların bilgisine erişilebilmektedir. Bu platform, tarihi mekanların korunması ve tanıtılmasında dijital teknolojilerin rolünü vurgulamakta, aynı zamanda Türkiye'deki tarihi eserlerin kültürel mirasının geniş kitlelere etkileşimli ve kolay bir şekilde tanıtılmasına katkı sağlamaktadır. Çalışma, bu tür sanal gerçeklik çalışmalarının kültürel mirası nasıl canlandırabileceği ve gelecek nesillere aktarabileceği üzerine değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the advancement of technology, virtual reality has entered our lives, offering remote and three-dimensional access to a multitude of data. This access, experienced through virtual reality headsets and platforms, is utilized in various fields such as architecture, gaming, shopping, and commerce. This study presents a modeling and virtual reality project as an example for the introduction, preservation, and remote interactive exploration of historical sites in Turkey, particularly in the tourism sector. The research details how the historic Independence War Museum (Former Parliament Building) in Ankara is promoted through virtual reality technology and how this approach contributes to the preservation of historical sites and their accessibility to a broader audience. Initially, the museum was photographed from both the interior and exterior using 360-degree cameras. These photographs were then precisely converted into three-dimensional models in the 3ds Max program. Subsequently, these models were processed in Unreal Engine, adding real-time textures and lighting effects, thus providing visitors with a realistic virtual copy of the museum. An interactive webpage allows access to this three-dimensional virtual reality museum. Additionally, visitors can obtain detailed information about the museum through interactive panels displayed on the screen, learn about artifacts and historical events, and conduct real-time tours within the museum. If desired, visitors can also navigate the virtual representation using directional keys on their computer screen without the need for glasses, and access information about the surrounding structures up to a certain point. This platform emphasizes the role of digital technologies in the preservation and promotion of historical sites and contributes to the interactive and straightforward presentation of Turkey's historical artifacts and cultural heritage to a wide audience. The study offers valuable insights into how such virtual reality projects can revitalize cultural heritage and transmit it to future generations.