Erciyes Üniversitesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde invaziv mantarenfeksiyonu ile takipli hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Erciyes University school of medicine department of internal medicine division of critical care retrospective evaluation of critically ill patients with invasive fungal infection
  1. Tez No: 855205
  2. Yazar: VOLKAN SAYĞILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde invaziv mantar enfeskiyonu (İME) ile takipli hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Ocak 2017 ile haziran 2022 yılları arasında, Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde, İME tanısı ile takip edilen, 18 yaşından büyük, yoğun bakım ünitesinde(YBÜ) 24 saatten uzun yatan, vücudun steril kompartmanlarından alınan kültürlerde üremesi olan 66 hasta alındı. Tüm istatistiksel analizler SPSS Mac versiyon 29.0 yazılım paketi (SPSS IBM Inc.) programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmada toplam 66 hasta 99 üreme mevcut idi. Hastaların yaş medyan değeri 61.5'di(IQR 48-74). C. Albicans en sık tespit edilen etken idi. Sağ kalan hastaların yaş medyan değeri 47(IQR 30-64), ölen hastaların medyan yaş değeri 63(IQR 54-74) idi(p=0.010). Sağ kalan hastaların %14'ünde malignite mevcut iken, ölen hastaların %44'ünde malignite mevcut idi(p=0.040). Ölen hastaların invaziv mekanik ventilatör(İMV) de kalış gün sayısı medyan değeri 11(IQR 4.25-20), sağ kalan hastaların medyan gün değeri 2.5(IQR 0-10.5) idi(p=0.014).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to conduct a retrospective analysis of patients who have been treated for invasive fungal infections in the medical intensive care unit at Erciyes University Hospital. Materials and Methods: The study retrospectively assessed 66 patients who were treated for invasive fungal infections in the Medical Intensive Care Unit (MICU) at Erciyes University from January 2017 to June 2022. Individuals aged over 18 who had been admitted to the MICU for at least 24 hours and had verified positive results for fungal cultures, were enrolled in this study. Data analysis was conducted using the SPSS software for Mac, version 29.0, from SPSS IBM Inc. in Chicago, IL. Findings: The research encompassed a total of 66 patients who collectively had 99 instances of positive fungal cultures. The median age among the patients was 61.5 years, IQR(48-74). The patient demographic was comprised of 53% males. Candida Albicans, accounting for 51%, was identified as the predominant pathogen. When examining patient outcomes, statistically significant differences were found in median ages: survivors had a median age of 47 years (IQR 30-64), while the median age for those who did not survive was 63 years (IQR 54-74), indicating statistical significance (p=0.010). In the group that survived, 14% were diagnosed with cancer, compared to 44% of those who did not survive, indicating a statistically significant difference (p=0.04). Patients who did not survive had a median invasive mechanical ventilation duration of 11 days (IQR 4.25-20), while the duration for survivors was notably shorter, at a median of 2.5 days (IQR 0-10.5 days), with this variance being statistically significant (p=0.014).