Meyve-sebze halinin sosyolojik analizi: Ankara örneği
Sociological analysis of Ankara vegetable and fruid market
  1. Tez No: 855243
  2. Yazar: HATİCE ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye'de yaş sebze ve meyve halleri, ürünlerin üreticiden pazara ulaşımında önemli roller üstlenmektedir. Ürünlerin tedarik edilmesinin yanı sıra bu alanlar“Memur”,“Çıkışçı/Hamal”,“Belediye İşçisi”,“Muhasebeci”,“Avukat”,“Büro Personeli”,“Şoför”ve“Tüccar”gibi birçok meslek grubunu ve farklı sosyal sınıflarda yer alan insanları istihdam etmesi bakımından da önemli ve sosyolojik olarak çalışılması gereken yerlerdir. Bu vesileyle bu çalışma, Ankara Sebze ve Meyve Hal'i çalışanlarını ve onların sahip oldukları ekonomik ve kültürel sermaye farklılıklarını konu edinmektedir. Sermaye kavramı başta liberal ve sol kesimlerde farklı içeriklerde tanımlanmakta ve kullanılmaktadır. Bu çalışmada sermaye kavramı Pierre Bourdieucü çerçevede ele alınmaktadır. Bourdieu'ye göre, insanların toplumsal yaşamda ekonomik, kültürel, sosyal ve simgesel sermayeleri bulunmaktadır. Bu sermayelere sahip olma hacmi ve yoğunluğu, insanların sınıfsal ve sosyal konumlarını tayin edebilmektedir. Aynı zamanda insanlar arasında oluşan sosyo-kültürel ve ekonomik“ayrım”hatlarını belirlemektedir. 2019-2022 yılları arasında yaklaşık 2000 kişinin istihdam edildiği Ankara Sebze ve Meyve Hal'i'nde alan araştırmasına dayalı olarak yapılan bu çalışmada, sözü edilen sermaye farklılıklarının değerlendirilmesinde, en genelde katılımcıların eğitim ve gelir durumu, mesleki konumları, yapmak istedikleri sporlara dair tercihleri ölçüt alınmıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni ve buna bağlı tabakalı örneklem tekniği kullanılmış ve toplamda 118 kişiyle görüşülerek elde elde edilen veriler S.P.S.S.24 programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca çalışma esnasında yeri geldiğinde derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Buradan elde edilen veriler nicel verileri desteklemek amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fresh vegetable and fruit markets in Turkey play an important role in the transportation of products from the producer to the market. They employ many people from many professions such as Officer, Exiter/Porter, Commissionaire/Trade Boss, Lawyer, Accountant/Municipal Staff (worker), Marketer, Truck Driver and Trader. For this reason, they are places that should be studied sociologically. On this occasion, this article deals with the economic, cultural and symbolic capital differences of the employees of Ankara Vegetable and Fruit Market. The concept of capital is defined and used in different contexts in liberal and socialist ideologies. In this study, Pierre Bourdieu's capital concepts are used. According to Bourdieu, people have different economic, cultural, social and symbolic capitals in social life. These capital differences determine socio-cultural and economic distinctions between people and can determine people's class and social positions. This study was carried out in Ankara Vegetable and Fruit Market between 2019-2022. An average of 2000 people are employed in this place. In this study, which is based on field research, the education and income status of the participants, their professions, their preferences about the sports they want to do, and their families' orientation to art were used as the main criteria to determine the distinction between them. Quantitative research design and stratified sampling technique were used in the study. The data obtained by interviewing a total of 118 people were analyzed with the S.P.S.S.(24) program. In addition, in-depth interviews were conducted when necessary during the study.