İki boyutlu yapılar ile termoplastik polimer nanolifler arasındaki adezyonun optimizasyonu
Optimization of the adhesion between two dimensional structures and thermoplastic polymer nanofibers
  1. Tez No: 855250
  2. Yazar: EMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma kapsamında elektrospinning ile üretilen termoplastik poliüretan (TPU) nanolifler ile iki boyutlu nitinol örgülü yapılar arasındaki yapışma kuvvetinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda örgülü yapıların nanolif ile kaplanması için farklı yöntemler kullanılmış ve yapışma dayanımları test edilerek karşılaştırılmıştır. Örgülü yapılar bir yuvarlak örgü makinesi kullanılarak üretilmiş ve daha sonra 3 boyutlu örgülü yapılar kesilerek 2 boyutlu hale getirilmiş ve tasarlanan bir düzenek yardımıyla fırınlanarak düzleştirilmiştir. İki boyutlu örgülü yapının nanolifler ile kaplanması sırasında sıcak hava ile ısıl işlem, TPU ile ön kaplama, plazma işlemi ve iki taraflı kaplama yöntemleri kullanılmıştır. Hazırlanan numunelerin yapışma kuvvetleri DIN EN ISO 11339 standardına göre uygulanan soyma testi ile ölçülmüş ve elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak nanoliflerin ısıtılması, işlem görmemiş numunelere kıyasla yapışmada 2,4 kat artış sağlamıştır. Nitinol örgülü yapının TPU ile ön kaplanması, işlem görmemiş numunelere göre yapışma mukavemetinde ortalama 9,15 kat artışa neden olmuştur. İki taraflı kaplama 2 kat, argon plazma ile yapılan işlem 2,5 kat artış sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it was aimed to evaluate and improve the adhesion force between thermoplastic polyurethane (TPU) nanofibers produced by electrospinning and two-dimensional nitinol braided structures. In this context, different methods were used to coat braided structures with nanofibers and their adhesion strengths were tested and compared. The braided structures were produced using a circular knitting machine and then the 3D braided structures were cut and made 2D and flattened by baking with the help of a designed mechanism. While coating the 2D braided structure with nanofibers, heat treatment with hot air, pre-coating with TPU, plasma treatment and two-sided coating methods were used. The adhesion strength of the prepared samples was measured by the peel test performed according to DIN EN ISO 11339 standard and the results were compared. An increase in adhesion was achieved with each method performed. As a result, heating the nanofibers resulted in a 2.4 times increase in adhesion compared to untreated samples. Pre-coating of the nitinol braided structure with TPU resulted in an average 9.15 times increase in adhesion strength compared to untreated samples. The two-sided coating increased by 2 times, and treatment with argon plasma increased by 2,5 times.