Parkinson hastalarında kullanılan mobil uygulamanın tedavi uyumu ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of mobile application used in parkinson's patients on treatment adherence and quality of life: Randomized controlled study
  1. Tez No: 855308
  2. Yazar: İREM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Parkinson hastalarında kullanılan mobil uygulamanın tedavi uyumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Haziran 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Parkinson Polikliniği'nde takip edilen hastalardan araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ve telefonla görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmanın içleme ölçütlerini karşılayan, blok ve tabakalı randomizayon yöntemi ile belirlenen 48 kontrol (standart bakım) ve 48 girişim (mobil uygulama) grubu olmak üzere toplam 96 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri başlangıç, birinci ay ve üçüncü ay olmak üzere 'Birey Tanıtım Formu', 'İlaç Uyumu Bildirim Ölçeği'', ve 'Parkinson Hastalarında Yaşam Kalitesi Ölçeği)'' ile toplanmıştır.Araştırmanın yürütülebilmesi Etik kuruldan, araştırmanın yürütüldüğü klinikten, verilerin toplanmasında kullanılan ölçeklerin Türkçe uyarlamasını yapan yazarlardan ve araştırmaya katılan hastalardan yazılı izin alınmıştır.Verilerin analizinde tanımlayıcı, verilerin dağılımına göre parametrik ve nonparametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmadaki her iki grubun da çoğunluğu erkek olup control grubunun yaş ortalaması 64,04±9.12 girişim grubundaki hastaların yaş ortalaması ise 62.40±8.96'dır. Sosyodemografik özelliklere bakıldığında her iki grup da homojendir. Kontrol ve girişim grubunun izlem süresi boyunca İUBÖ puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim bulunmamıştır. Kontrol grubunun izlem süresi boyunca PDQ-39 ölçek puan ortalaması anlamlı sonuç vermezken, girişim grubunun puan ortalaması azalmış olup istatistiksel olarak anlamdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is that determine the effect of mobile application used in parkinson's patients on treatment adherence and quality of life. Methods: The study was collected by the researcher from patients followed at Ege University Faculty of Medicine, Department of Neurology, Parkinson's Polyclinic, between June 2022 and June 2023, by face-to-face interview method and telephone interview method. The sample of the study was consisted of a total of 96 patients, including 48 control (standard care) and 48 intervention (mobile application) groups, who met the inclusion criteria of the study and were determined by block and stratified randomization method. The data of the study were collected at the beginning, first month and third month with the 'Individual Introduction Form', 'Medication Compliance Reporting Scale', and 'Quality of Life Scale in Parkinson's Patients'. Written consent was obtained from the authors who adapted the scales into Turkish and from the patients participating in the study. Descriptive, parametric and nonparametric tests were used depending on the distribution of the data. Results: The majority of both groups in the study are male, the average age of the control group is 64.04±9.12 and the average age of the patients in the intervention group is 62.40±8.96. Considering the sociodemographic characteristics, both groups are homogeneous. There was no statistically significant change in the IUBS scores of the control and intervention groups during the follow-up period. While the PDQ-39 scale average score of the control group did not show significant results during the follow-up period, the average score of the intervention group decreased and is statistically significant.