Compaction quality control of earth fills using electrical resistivity method
Elektriksel direnç yöntemi kullanılarak dolguların sıkıştırma kalitesinin kontrolü
- Tez No: 855346
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dolguların sıkıştırma kalitesi, yapıların stabilitesini, güvenliğini ve uzun vadeli performansını sağlamak için önemlidir. Bu, bir projenin tasarımı ve inşaat aşamalarında dikkat gerektiren geoteknik mühendisliğinin bir yönüdür. Dolguların yerinde kalite kontrolü tipik olarak kum konisi testi gibi geleneksek yöntemlerle gerçekleştirilir. Ancak geleneksel yöntemlerin genellikle operatöre bağımlı olması, zaman alıcı ve derinlik sınırlamaları gibi dezavantajları vardır. Bu durum son yıllarda tahribatsız testler üzerinde yapılan çalışmaları arttırmıştır. Bu tezde, dolguların sıkıştırma kalite kontrolü tahribatsız bir yöntem olan elektriksel özdirenç ölçümleri ile belirlenmesi için bir laboratuvar araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla zeminlerin elektriksel direncini belirlemek için masaüstü ve ucuz bir aparat yapılmıştır. Aparatın ölçüm doğruluğu bentonit ve kum karışımı kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçların literatürdeki değerler ile uyumlu olduğu görülmüştür. Dolgular üzerinde yapılan elektriksel direnç ölçümleri sonucunda, su içeriği arttıkça elektriksel direncin azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak su içeriği optimuma ulaştıktan sonra elektriksel direnç deki değişimler azalmıştır. Bununla birlikte elektriksel direncin düşük su içeriklerinde daha hassas olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, optimum su içeriğinde sıkıştırma enerjisi arttıkça, maksimum sıkıştırmaya ulaşana kadar dolguların elektriksel direncinin azaldığı bulunmuştur. Maksimum sıkıştırmaya ulaşıldıktan sonra, artan sıkıştırma enerjisinin dolguların elektriksel direnci üzerinde neredeyse etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The compaction quality of earth fills is crucial for ensuring the stability, safety and long-term performance of structures. It is a fundamental aspect of geotechnical engineering that requires careful attention during the design and construction phases of a project. In-situ quality control of earth fills is typically performed by conventional methods such as sand cone test. However, conventional methods generally have drawbacks such as operator dependency, time-consuming, and depth limitations which has led to increased research into non-destructive testing in recent years. In this thesis, a laboratory investigation was carried out to determine the compaction quality of earth fills by electrical resistivity measurements which is a non-destructive test method. To determine the electrical resistivity of the soils, a tabletop and inexpensive apparatus has been constructed. The measurement accuracy of the apparatus was assessed using a bentonite and sand mixture, and the obtained results are consistent with the values in the literature. Electrical resistivity measurements on the earth fills observed that the electrical resistivity decreases with increasing water content. However, the changes in electrical resistivity decreased after the water content reached optimum. It has been also observed that electrical resistivity is more sensitive at low water contents. In addition, it was found that as the compactive effort increased at optimum water content, the electrical resistivity of the earth fills decreased until maximum compaction was reached. After reaching maximum compaction, the increased compactive effort has almost no effect on the electrical resistivity of the earth fills.