Çizgelerde jeodezik baskın bütünlük değerinin incelenmesi
Investigation of geodetic dominant integrity in graphs
- Tez No: 855381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çizge teorisi günümüzde pek çok uygulama alanı olan bir matematik dalıdır. Bu uygulama alanlarından biri de iletişim ağlarıdır. Bir iletişim ağı, merkezler ve bu merkezlerin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bağlantı hatlarından oluşur. Bir iletişim ağında, belli merkezlerin ya da bağlantıların zarar görmesinden sonra, iletişim kesilene kadar geçen süredeki, ağın dayanma gücünün ölçümüne zedelenebilirlik değeri denir. İletişim ağını modelleyen çizgenin bazı tepe veya ayrıtlarının zarar görmesi halinde çizgenin zedelenebilirlik değerini ölçmek için bazı parametreler tanımlanmıştır. Bunlardan bazıları bağlantılılık sayısı, bütünlük değeri, saçılma sayısı, kopma derecesi, dayanıklılık değeri ve jedezik baskın bütünlük değeridir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çizge teorisi ve çizgelerin zedelenebilirliğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde çizge teorisinde kullanılan bazı temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde çizge türleri, jeodezik baskın bütünlük değeri ve bazı çizgeler için önceden hesaplanan jeodezik baskın bütünlük değerleri verilmiştir. Dördüncü bölümde dikenli çizgeler, dendrimer çizgeler ve bazı özel çizgelerin jeodezik baskın bütünlük değerleri incelenerek bulunan sonuçlar genelleştirilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graph theory is a branch of mathematics with many areas of application. One of these areas is vulnerability of communication network. A communication network consists of centers and connection lines that enable these centers to communicate with each other. In a communication network vulnerability is the resistance of the graph after disruption of some centers or connections. There are some parameters to measure vulnerability. Some of them are connectivity, integrity, toughness, scattering, tenacity, rupture degree and geodetic domination integrity. This thesis consist of five chapters. In the first chapter graph theory applications and vulnerability of graphs are mentioned. In the second chapter fundamental definitions are given. In the third chapter types of graphs, definition of geodetic domination integrity and the previously calculated geodetic domination integrity value of some special graphs are given. In the fourth chapter geodetic domination integrity of some special graphs are calculated. In the fifth chapter conclusions and suggestions obtained from that study are given.