Posterior kanal BPPV tanısı almış hastaların c-VEMP ve kalorik yanıtların değerlendirilmesi
Evaluation of c-VEMP and caloric responses of patients diagnosed with posterior channel BPPV
- Tez No: 855382
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İYNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toplumumuzda vertigo şikâyetleri arasında oldukça yaygın görülen BPPV, periferik kaynaklı vestibüler sistem hastalığıdır. Hastalığın patogenezinde, Otokoniaların kupulaya yapışması ve yarım daire kanallarına düşmesine bağlı olarak bağlı olarak kupulolitiasiz ve kanalolitiazis olmak üzere kabul görülen iki teori söz konusudur. bu iki teori baz alınarak çeşitli yeniden konumlandırma manevraları geliştirilmiştir. Tanı konulan hastalar vestibüler rehabilitasyon kapsamında kanala özgü repozisyon manevraları ile iyileşme şansı oldukça yüksektir. Bu sebeple vertigo şikâyeti ile gelen hasta popülasyonları arasında bu hastalığın doğru tanılanması gerekmektedir. Vestibüler testlerin bppv'nin tanılanmasındaki yeri oldukça önemlidir. Çalışmamızda posterior kanal BPPV'de kalorik ve c-VEMP bulguları incelenmiş, seçicilik ve duyarlılıkları değerlendirilmiştir. Harran Üniversitesi Hastanesi KBB Kliniği'nde yapılan çalışmada posterior kanal BPPV tanılı 30 hasta dahil edildi. Otolojik ve nörootolojik hastalığı bulunmayan 30 gönüllüden kontrol grubu oluşturuldu. cVEMP testinde; P1 ve N1 dalgaların latansları, P1-N1 amplitüdleri ve iki kulak arasındaki asimetri oranları analiz edildi. bunlardan herhangi biri anormal elde edildiğinde sonuç patolojik kabul edildi. Kalorik testte ise kanal parezisi ve yön üstünlüğü değerlendirildi. Yapılan ölçümde %25 'in üzerinde bir oran söz konusu ise tek taraflı zayıflık düşünülerek patolojik kabul edildi. Yön üstünlüğünde ise sağa çakan atımların toplamı ile sola çakan atımların toplamı mukayese edilerek yön üstünlüğünün varlığı araştırılır. Elde edilen oran %30'u geçerse yön üstünlüğünün varlığından söz edilerek zayıf olan taraf patolojik kabul edildi. kalorik testte duyarlılık 0,1729-0,5281 arasında, seçicilik ise 0,7793-0,9918 arasında elde edilmiştir. C-VEMP testinde ise duyarlılık 0,1993-0,5614, seçicilik 0.7793-0.9918 olarak elde edilmiştir. Paralel test yöntemi ile yapılan değerlendirmede duyarlılık 0.406-0,7734, seçicilik 0,6928-0,9624 elde edilmiştir. Sonuç olarak BPPV hastalarını yakalama şansı kalorik ve c-VEMP testlerini ayrı ayrı uygulanması anlamlı bulunmamışken; paralel test yöntemi ile değerlendirilmesi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
BPPV, which is quite common among vertigo complaints in our society, is a peripheral vestibular system disease. There are two accepted theories in the pathogenesis of this disease: cupulolithiasis and canalolithiasis, depending on the otoconia sticking to the cupula and falling into the semicircular canals. Various repositioning maneuvers have been developed based on these two theories. Diagnosed patients have a high chance of recovery with canal-specific repositioning maneuvers within the scope of vestibular rehabilitation. For this reason, this disease needs to be diagnosed correctly among the patient populations complaining of vertigo. It is known that vestibular tests have a very important place in the diagnosis of bppv. In our study, caloric and c-VEMP findings in posterior canal BPPV were examined and their selectivity and sensitivity were evaluated. 30 patients diagnosed with posterior canal BPPV by Dix-Hallpike test (DHT) were included in the study conducted at Harran University Hospital ENT Clinic. A control group was formed from 30 volunteers who had no history of otological or neurotological diseases. In the cVEMP test; The latencies of P1 and N1 waves, P1-N1 amplitudes and asymmetry rates between the two ears were analyzed. If any of these was abnormal, the result was considered pathological. In the caloric test, canal paresis and direction superiority were evaluated. When canal paralysis was calculated, if the rate was above 25%, it was considered pathological, considering unilateral weakness. In directional superiority, the presence of directional superiority is investigated by comparing the sum of nystagmus hitting the right with the nystagmus hitting the left. If the ratio was above 30%, the presence of directional superiority was considered and the weaker side was considered pathological. In the caloric test, sensitivity was obtained between 0,1729-0,5281, and selectivity was obtained between 0,7793-0,9918. In the c-VEMP test, sensitivity was obtained as 0,1993-0,5614 and selectivity as 0,7793-0,9918. In the evaluation made with the parallel test method, sensitivity 0.406-0,7734 and selectivity 0,6928-0.9624 were obtained. As a result, the chance of detecting BPPV patients was not found to be significant by applying caloric and c-VEMP tests separately; Evaluation by parallel test method was found to be significant.