Güneş enerji santrali ve elektrikli araç şarj istasyonu içeren birgüç dağıtım şebekesinde eş zamanlılık faktörünün belirlenmesi
Determination of simultaneity factor in a power distribution network containing a solar power plant and electric vehicle charging station
- Tez No: 855421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Elektrikli araçlar çeşitli sebepler nedeni ile günümüzde çok yaygın talep görmektedir. Bu sebeplerden bazıları dünya genelinde kritik önem taşımaktadır. Çevre kirliliğini önleme, yüksek performans ve yakıt tasarrufudur. Bu sebepler ışığında elektrikli araçlar üzerinde otobüsler ve tırlar dahil olmak üzere otomobil sektöründeki öncü firmalar ciddi projeler üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca elektrikli araç kullanımında enerji tasarrufu da göz önüne alınarak en optimal verim alınmak istenmektedir. Bu Tez çalışması ile, gelecek yıllarda kullanımının yaygınlaşması yasa ile de garanti altına alınan PV panellerinin ve ülkemizin yaptığı yatırımlardan yine artacağı öngörülen elektrikli araçların aynı dağıtım şebekesinde olması ile şebeke üzerine etkileri ve birlikte kullanım durumunun incelenmesi yapılacaktır. Bu tez içerisinde PV (Güneş Panelleri) ve dağıtım şebekesi kullanılarak elektrikli araçları şarj etme üzerine çalışılmıştır. Fakat bu çalışma yapılırken birçok önemli nokta ve kısıtlara dikkat edilmek zorundadır. Dengeli bir dağıtım şebekesinde harmonik kısıtlar önemli ölçüde tolere edilebilir ancak gerçek hayatta tüm sistemlerin dengeli olma durumu imkansızdır. Bu tezde, dengesiz yükler olduğundan ötürü THD (Toplam Harmonik Distorsiyon) başta olmak üzere birçok kısıta dikkat edilmelidir. Kısıtlar dışında PV ile elektrikli araç şarj etme konusu üzerinde çalışıldığı için standartlara da uyulmak zorundadır. Standartlar ve kısıtlar eş zamanlı olarak sağlandığında bulunan eş zamanlılık faktörü, elektrikli aracın şarj edilmesini en verimli şekilde sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles are in widespread demand today for various reasons. Some of these reasons are of critical importance worldwide. It is environmental pollution prevention, high performance and fuel saving. In light of these reasons, leading companies in the automobile industry are working on serious projects on electric vehicles, including buses and trucks. In addition, when using electric vehicles, the most optimal efficiency is desired, taking into account energy savings. With this thesis, the effects of PV panels, whose widespread use is guaranteed by law in the coming years, and electric vehicles, which are expected to increase due to the investments made by our country, in the same distribution network, and their effects on the network and their combined use will be examined. In this thesis, charging of electric vehicles using PV (Solar Panels) and distribution network has been studied. However, many important points and limitations must be taken into consideration while conducting this study. In a balanced distribution network, harmonic constraints can be tolerated to a significant extent, but in real life it is impossible for all systems to be balanced. In this thesis, many constraints, especially THD (Total Harmonic Distortion) should be taken into consideration since there are unbalanced loads. Apart from the restrictions, since the issue of charging electric vehicles with PV is being studied, the standards must also be complied with. The simultaneity factor found when standards and constraints are met simultaneously will ensure the charging of the electric vehicle in the most efficient way.