Multiple sklerozlu bireylerde üst ekstremite motor imgeleme yeteneği ile üst ekstremite fonksiyonel becerileri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between upper extremity motor imagery ability, upper extremity functional skills and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 855431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Multiple Skleroz (MS)'li bireylerde üst ekstremite motor imgeleme (Mİ) yeteneğinin üst ekstremite fonksiyonel becerileri ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Bu amaç doğrultusunda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi MS polikliniğine başvuran 55 MS'li birey ve 45 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Mini Mental Test (MMT) puanı 24 ve üzeri olan bireyler çalışmaya alındı. Bireylerin değerlendirilmesinde Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Mental Kronometre Testi (MK) değerlendirmesi için Dokuz Delikli Peg Test (DDPT), Jebson-Taylor El Fonksiyon Testi (JHEFT), Manuel Yetenek Testi (MAM-36), Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA), Multiple Skleroz Etki Skalası (MSIS-29) kullanıldı. Veri analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the relationship between upper extremity motor imagery (MI) ability and upper extremity functional skills and quality of life in individuals with Multiple Sclerosis (MS). Methods: This research was planned as a cross-sectional study. For this purpose, 55 individuals with MS and 45 healthy individuals who applied to the MS polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University (KSÜ) Health Practice and Research Hospital were included. Individuals with a Mini-Mental State Examination (MMSE) score of 24 and above were included in the study. In the evaluation of individuals, Expanded Disability Status Scale (EDSS), Fatigue Severity Scale (FSS), Beck Depression Scale (BDI), Nine-Hole Peg Test (DDPT) for Mental Chronometry (MK), Jebson-Taylor Hand Function Test (JTHFT), Manual Ability Test (MAM-36), Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIA), Multiple Sclerosis Impact Scale (MSIS-29) were used. SPSS 25.0 package program was used in data analysis.