İnsülin kalemi ve insülin pompası kullanan tip 1 diyabetli adolesanların hipoglisemi korkusunun karşılaştırılması
Comparison of fear of hypoglycemia in adolescents with type 1 diabetes using insulin pen and insulin pump
  1. Tez No: 855439
  2. Yazar: ESRA SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZGE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tip 1 diyabet, insüline bağımlı olan diyabet tipidir. İnsülin tedavisi alan tip 1 diyabetli bireylerin en sık karşılaştığı akut komplikasyon ise hipoglisemidir. Sık ve şiddetli hipoglisemi, hipoglisemi korkusunun gelişmesine neden olabilmektedir. İnsülin tedavi şekli, glisemik kontrol üzerinde etkili olması nedeniyle hipoglisemi korkusuyla ilişkili olabilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; insülin kalemi ve insülin pompası kullanan tip 1 diyabetli adolesanların hipoglisemi korkusunu karşılaştırmaktır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmanın verileri Google forms üzerinden kartopu örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya gönüllü 88 adolesan katılmıştır. Veriler,“Tip 1 Diyabetli Adolesan Tanılama Formu”ve“Virginia Üniversitesi Çocuk/Ergen Düşük Kan Şekeri Ölçeği (DKŞÖ)”kullanılarak Mayıs - Eylül 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, SPSS 16.0 paket programı kullanılarak; bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve Bağımlı örneklemler t testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is the type of diabetes that is insulin dependent. The most common acute complication encountered by individuals with type 1 diabetes receiving insulin therapy is hypoglycemia. Frequent and severe hypoglycemia may lead to the development of fear of hypoglycemia. Insulin treatment may be related to the fear of hypoglycemia due to its effect on glycemic control. In this context, the aim of the study is; To compare the fear of hypoglycemia in adolescents with type 1 diabetes using insulin pen and insulin pump. The data of the research, which was conducted in a descriptive and relationship-seeking type, was collected by snowball sampling method via Google forms. 88 volunteer adolescents participated in the research. The data was collected between May and September 2023 using the 'Adolescent with Type 1 Diabetes Diagnostic Form' and the 'University of Virginia Child/Adolescent Low Blood Sugar Scale (C-LBSS)'. Data were collected using the SPSS 16.0 package program; It was analyzed using independent samples t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Analysis of Variance and Dependent samples t test.