Tarım alanlarındaki çevresel parametrelerin IoT uygulamaları ile uzaktan izlenmesi ve kontrolü
Remote monitoring and control of environmental parameters in agricultural areas with IoT applications
  1. Tez No: 855471
  2. Yazar: ZEYNEP KÖPÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RADOSVETA İVANOVA SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nesnelerin İnterneti konusu günümüzün en popüler konularından biridir. IoT teknolojileri kullanılarak yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında akıllı tarım sistemlerine odaklanılmıştır ve IoT teknolojileri kullanılarak bir akıllı tarım uygulaması önerilmiştir. Tarım alanları her daim çiftçi tarafından takip edilmesi gereken ve bazı koşullarda aksiyon alınması gereken alanlardır. Bu çalışmada tarım alanındaki önemli parametreleri uzaktan izleme fırsatı sağlayacak bir sistem sunulmuştur. Sistem, mikroişlemci, sensörler ve ESP8266 modülünden oluşmaktadır. Sensörler ile hava sıcaklığı, toprak nemi, yağmur durumu verileri ölçülmektedir. Hareket sensörleri ile tarım alanına giren canlılar algılanmakta, bir siren ile uyarı verilerek uzaklaştırılabilmekte ve ESP32-CAM modülü ile kameradan görüntü alınmaktadır. Sensörlerden ölçülen veriler Arduino UNO mikrodenetleyicisi kullanılarak NodeMCU ile buluta (Thingspeak) gönderilmektedir. Buluta aktarılan sensör verileri çiftçi tarafından uzaktan izlenebilmektedir. Böylece takibi yapılan ürünlerden elde edilen verilere göre hem üretilen ürünlerin verimliliği arttırılmakta, hem de ekstra önlemler alınarak daha kaliteli ürünler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca GSM modülü kullanılarak çiftçi SMS ile çiftliğin durumu hakkında bilgi sahibi olabilmektedir ve yine SMS ile sulama başlatabilmektedir. Kullanılan güneş paneli sayesinde harici bir güce ihtiyaç duymadan sistemin enerjisi sağlanmıştır. Ek olarak sensörlerden elde edilen veriler kullanılarak çiftçiye, tarım alanına ekilebilecek bitkiye karar verme aşamasında destek sağlayabilecek bir yapay zeka çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things is one of the most popular topics today. There are many studies conducted related to IoT technologies. This study focuses on smart agricultural systems and a smart agricultural application is proposed incorporating IoT. Agricultural areas are always areas that should be watched by the farmer and action should be taken under certain conditions. In this study, we present a system that will provide the opportunity to remotely monitor important parameters in the field of agriculture. The system consists of microprocessor, sensors and ESP8266. Data such as air temperature, soil moisture, and rainfall are collected using wireless sensors. Creatures entering the agricultural area which might pose thread to the crops are detected with motion sensors, they can be removed by giving a warning with a buzzer, and images are taken from the camera with the ESP32- CAM module. The data data collected with the sensors are sent to the cloud (Thingspeak) with NodeMCU using the Arduino UNO. Sensor data transferred to the cloud can be monitored remotely by the farmer. Thus, according to the data obtained from the monitored field, the efficiency of the production is increased and higher quality products are obtained by taking extra precautions. In addition, by using the GSM module, the farmer can get information about the status of the farm via SMS and start irrigation. Thanks to the solar panel used, the system is powered without the need for external power. In addition, an AI study was conducted using the data obtained from the sensors to support the farmer in deciding on the plant that can be planted in the agricultural field.