Büyükada Hacopoulos Köşkü'ndeki koruma sorunları ve koruma uygulamaları hakkında bir araştırma
A research on conservation problems and conservation practices in Büyükada Hacopoulos Mansion
- Tez No: 855618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
İstanbul, dünya tarihinin önemli kavşak noktalarından biri olmanın yanı sıra, farklı imparatorluklara ev sahipliği yaparak zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu tarihi ve kültürel zenginliğin yanı sıra, şehrin çevresindeki Prens Adaları, özellikle Büyükada, doğal güzellikleri ve tarihî mirasıyla öne çıkan bir bölgedir. 19. yüzyılın başlarından itibaren İstanbul'un varlıklı sakinleri için bir yaz kaçış noktası haline gelen Büyükada, o dönemde inşa edilen köşklerle mimari bir şölen haline gelmiştir. Bu dönemdeki önemli mimari eserlerden biri de Hacopoulos Köşkü'dür, ki bu çalışma da bu tarihi yapının koruma sorunları ve uygulama sürecini detaylı bir şekilde incelemeyi ve kayıt altına almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın başlangıcında, Büyükada'nın tarihçesi ve bu tarih içindeki mimari evrimi ele alınmıştır. 19. yüzyılın başlarına odaklanılarak, adanın nasıl bir sayfiye yeri haline geldiği, varlıklı kesimin tercihleri doğrultusunda nasıl şekillendiği incelenmiştir. Bu dönemde yapılan mimari tercihlerin, adanın siluetini şekillendirdiği ve Hacopulos Köşkü gibi önemli eserlerin inşa edildiği bilinmektedir. Ardından, Hacopulos Köşkü'ne odaklanılarak, köşkün mimari özellikleri, özgün detayları ve tarihi önemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, çalışmanın ana hedefine yönelik olarak, Hacopulos Köşkü'nün karşılaştığı koruma sorunları detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu sorunlara yönelik yapılan uygulamalar irdelenmiştir. Bu kapsamda sürmekte olan restorasyon sürecinde karşılaşılan zorluklar, kullanılan teknikler ve alınan önlemler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca köşkün restorasyon sürecinin, uluslararası koruma ilkeleri ve yerel mevzuat çerçevesinde nasıl yürütüldüğü de incelenmiştir. Çalışmanın kapsamında, köşkün koruma uygulama sürecine de geniş bir perspektiften bakılmış, hazırlanan projeler, uygulama aşamaları ve yapılan müdahaleler detaylarıyla ele alınmıştır. Restorasyon sürecinin kaydedilmesi ve karşılaşılan zorluklar, benzer uygulamalar için önemli bir rehberlik oluşturacak niteliktedir. Sonuç olarak, Hacopoulos Köşkü Restorasyonu, geleneksel ahşap mimarinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir örnek teşkil etmektedir. Ayrıca, koruma uygulamalarının uluslararası koruma standartları çerçevesinde değerlendirilmesi konusunda bilgiler sunarak konuyu mesleki ve akademik değerlendirmeye açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, in addition to being a crucial crossroads in world history, has served as a host to various empires, thereby embodying a rich cultural heritage. Beyond this historical and cultural wealth, the Princes' Islands, particularly Büyükada, in the city's vicinity, stand out as a region distinguished by its natural beauty and historical legacy. Since the early 19th century, Büyükada, evolving into a summer retreat for the affluent residents of Istanbul, has transformed into an architectural spectacle with the construction of mansions from that era. One of the important architectural works of this period is the Hacopoulos Mansion. This study aims to examine and record in detail the conservation problems and implementation process of this historical building. At the beginning of the study, the history of Büyükada and its architectural evolution throughout this history are discussed. Focusing on the beginning of the 19th century, it was examined how the island became a summer resort and how it was shaped in line with the preferences of the wealthy. It is known that the architectural choices made during this period shaped the silhouette of the island and important works such as the Hacopulos Mansion were built. Then, focusing on the Hacopoulos Mansion, the architectural features, original details and historical significance of the mansion were examined in detail. Then, in line with the main objective of the study, the conservation problems of the Hacopoulos Mansion were examined in detail and the conservation applications performed for these problems were examined. In this context, the difficulties encountered during the ongoing restoration process, the techniques used and the precautions taken are discussed in detail. In addition, how the restoration process of the mansion was carried out within the framework of international conservation principles and local legislation was also examined. Within the scope of the study, the conservation implementation process of the mansion was looked at from a broad perspective, and the prepared conservation projects, implementation stages and interventions were discussed in detail. Recording the restoration process and the difficulties encountered will provide important guidance for similar applications. As a result, the Hacopoulos Mansion Restoration constitutes an important example of preserving traditional wooden architecture and transferring it to future generations. Additionally, it opens the subject to professional and academic evaluation by providing information on the evaluation of conservation practices within the framework of international conservation principles.