İndüksiyon motorunun alan yönlendirmeli kontrolü için kayan kipli ve geliştirilmiş bulanık mantık kontrol modeli
Sliding mode control with improved fuzzy logic model for field-oriented control of induction motor
- Tez No: 855617
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH TEMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İndüksiyon motoru, dayanıklılığı ve maliyet etkinliği açısından diğer motor tiplerine kıyasla endüstriyel uygulamalarda en yaygın kullanılan motorlardan biri olarak öne çıkmaktadır. İndüksiyon motoru sürücü sistemi tasarlanırken mühendisler genellikle skaler veya vektör kontrol yöntemlerini kullanmaktadır. Bunlar arasında vektör kontrolü özellikle hızlı tepki süreleri ve dış etkilere karşı güçlü direnci ile karakterize edilen istisnai dinamik performansı nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu durum hassas motor kontrolüne ihtiyaç olduğu uygulamalarda vektör kontrolünün tercih edilen bir seçenek olmasını sağlamaktadır Bu çalışma bir indüksiyon motoru için alan yönlü kontrol sisteminin çalışmasını ve simülasyonunu bulanık kontrol tekniklerini kullanarak incelemektedir. Temel amaç, motorun rotor direncindeki dalgalanmanın neden olduğu parametre değişiklikleri sorununu ele almaktır. Bu durum kontrol yönlendirmesinde sapmalara yol açmaktadır. Bu sorunu çözmek için dq ekseninde akı vektörünün bileşenlerini düzenlemek için bulanık mantık tekniklerinden faydalanılarak etkili bir çözüm sağlanmış ve manyetik akı değerinin belirlenen sınırlar içinde kalması sağlanmıştır. Daha iyi bir kontrol sistemi performansı, tepki hızı ve motor verimliliği için kayan mod kontrolcüleri iç halkadaki akımı düzenlemek için entegre edilmiştir. Simülasyon sonuçları önerilen yöntemin hassas kontrolü başarıyla gerçekleştirdiğini ve motor performansını optimize etmedeki etkinliğini net bir şekilde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The induction motor is widely used in applications due, to its durability and cost effectiveness when compared to other types of motors. Engineers often choose vector control methods when designing the drive system for an induction motor. Vector control stands out for its performance offering quick response times and strong resistance to external disturbances. As a result vector control is commonly preferred in applications where agile and accurate motor control is crucial. This research explores the study and simulation of a control system that focuses on a field orientation, for an induction motor. The main goal was to address the challenge posed by variations in parameters the changes in rotor resistance during motor operation which can lead to deviations from the desired control direction. These deviations cause an increase in the value of flux on the q axis. By incorporating logic techniques to regulate components of the flux vector within a designated frame this problem was effectively resolved. The research also examined the efficiency and performance of the installed system in industrial and agricultural irrigation settings. The results were analyzed through system graphs leading to suggestions for planning and system engineers. To improve the performance of the control system enhance response speed and optimize motor efficiency we incorporated sliding mode controllers to regulate the current, in the loop. The simulation results clearly showed that this approach is highly effective in achieving control and maximizing motor performance.