Flexigpt: Engaging with documents
Flexıgpt: Belgelerle etkileşim
- Tez No: 855664
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapay zekanın hızla gelişimi ile birlikte Büyük Dil Modelleri (LLM'ler) olarak adlandırılan teknolojiler ortaya çıkışmıştır. Bu teknolojiler bir çok sektörlerde değişimlere yol açmıştır. Ayrıca mevcut dijital etkileşimin temel dinamiklerini önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu teknolojik gelişmelere dayanarak bu çalışmada FlexiGPT adlı bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama, bu teknolojilerin potansiyelini koruyarak, komut satırı arayüzü (CLI) programı olarak tasarlanmıştır. Geliştirilen program kullanıcılar ile dijital dosyaları arasında esnek bir etkileşim düzeyi sağlamaktadır. FlexiGPT, kullanıcıların dijital içeriklerle olan etkileşim kurma biçimine yeni bir yaklaşım getirirken aynı zamanda yapay zeka teknolojilerinin sahip olduğu geniş imkanları da kullanıcılara sunmaktadır. FlexiGPT, kullanıcılar ve verileri arasında güçlü bağlantı kurma yeteneği sayesinde büyük dil modellerinin kullanımı için yeni bir bakış açısı oluşturmaktadır. Bu program, kullanıcı deneyimini zenginleştirmenin yanı sıra, dijital dosyaların kullanılabilirliğini de maksimize etmeyi amaçlamaktadır. FlexiGPT'nin yenilikçilik merkezinde, Hugging Face platformundan herhangi bir LLM veya gömülü modeli indirme ve entegre etme kapasitesi yer almaktadır. Bu özellik, kullanıcılara, dil teknolojisi alanındaki en son gelişmelere erişim imkanı sunarak, onları bu alandaki yeniliklerin ön saflarında tutmaktadır. Entegrasyon süreci, son derece akıcı ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. FlexiGPT bu özelliği ile, gelişmiş yapay zeka araçlarını daha geniş bir kitleye eriştirme imkanı vermektedir. Dil modellemesinin son yeniliklerini kullanarak, FlexiGPT, metin işleme, anlama ve etkileşimde yeni bir yaklaşım getirmektedir. Bu, çok yönlü ve gelişmiş dil modelleri arasından seçim yapabilme özgürlüğü ile birleştiğinde, kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına ve özel senaryolarına göre özelleştirilebilir bir ortam sunar. FlexiGPT, bu yenilikçi yaklaşımıyla, dil işleme teknolojilerinin kapsamını genişleterek, kullanıcıların dijital içerikle etkileşim şeklini yeniden tanımlamakta ve böylece yapay zekanın dil anlayışını ve üretimini, gerçek dünya uygulamalarıyla bütünleştirmektedir. FlexiGPT, geleneksel dil modellerini ileri düzey bilgi alma yöntemleriyle birleştiren sofistike bir yaklaşım olan RAG tekniğini kullanmaktadır. Bu entegrasyon, programın sadece ilgili yanıtlar üretmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sorgulara yanıt verirken kullandığı veri kaynaklarını göstererek etkileşimlerin derinliğini ve doğruluğunu artırır. Kullanıcılar, dijital dosyalarını sorgulayabilir, içgörülü yanıtlar alabilir ve bir zamanlar bilim kurgunun alanı olarak kabul edilen bir diyalog başlatabilirler. FlexiGPT'nin bu yeteneği, yapay zekanın sadece veri işleme ve yanıt üretme kabiliyetini değil, aynı zamanda anlamayı ve öğrenmeyi de içeren çok daha geniş bir potansiyeli ortaya koymaktadır. Bu teknik sayesinde, kullanıcılar sadece zengin ve katmanlı bilgiler elde etmekle kalmaz, aynı zamanda programın cevaplarını oluştururken hangi bilgi kaynaklarından yararlandığını anlama fırsatı bulurlar. Buda verilen yanıtların şeffaflığını ve güvenilirliğini artırmaktadır. FlexiGPT'nin esnekliği, sadece model entegrasyon yetenekleri ile sınırlı değildir; aynı zamanda kullanıcıların özelleştirilmiş ihtiyaçlarına uygun çözümler sunma yeteneği ile de dikkat çeker. Kullanıcılar, FlexiGPT içinde sunulan geniş model yelpazesi arasından seçim yaparak, projelerinin gereksinimlerine en iyi şekilde uygun olan modeli seçme özgürlüğüne sahiptirler. Tam sürüm modeller, en yüksek performansı elde etmek isteyenler için idealdir, bu sayede karmaşık veri analizlerini veya büyük ölçekli iş analitiklerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ancak, kaynak gereksinimlerini optimize etmek veya belirli senaryolara uyum sağlamak isteyenler için, kuantize edilmiş formlar veya özel GPTQ veya GGML formatları gibi alternatif seçenekler de mevcuttur. Bu uyumluluk, FlexiGPT'yi akademik araştırmalardan iş analitiklerine kadar geniş bir yelpazede uygulamalara uygun bir araç haline getirir. Kullanıcıların projelerine en iyi şekilde hizmet edebilmesi için özelleştirilebilir bir yapı sunarak, çeşitli performans ve kaynak gereksinimlerine mükemmel bir şekilde uyan çözümler sunar. Bu sayede, her türlü projenin gereksinimlerine uygun bir FlexiGPT konfigürasyonu oluşturmak, kullanıcıların elindedir. FlexiGPT'nin bir diğer önemli özelliği, yerel çalıştırma kapasitesidir. Programı yerel makinelerde çalıştırarak, kullanıcılar gelişmiş veri gizliliği ve güvenliğinden yararlanır. Bu yerel yaklaşım, aynı zamanda daha hızlı yanıt süreleri sağlar ve bulut hizmetlerine olan bağımlılığı azaltır. Bu yapı, özellikle internet bağlantısının sınırlı veya güvenilmez olduğu durumlarda büyük avantaj sağlar. Yerel çalıştırma yeteneği, kullanıcıların kendi donanımlarını kullanarak FlexiGPT'nin tüm özelliklerinden faydalanmalarını sağlar. Bu yetenek, özellikle veri hassasiyeti yüksek olan projelerde büyük önem taşır. Ayrıca, yerel çalıştırma, veri işleme ve analiz süreçlerinde daha fazla kontrol ve esneklik sunar, buda kullanıcıların özel gereksinimlerine ve çalışma koşullarına daha iyi uyum sağlamalarına olanak tanır. FlexiGPT, bireylerin ve kuruluşların dijital verilerle etkileşim kurma yöntemlerinde yeni kapılar aralamaktadır. Sadece karmaşık veri analizlerini basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha doğal ve verimli dosya yönetimine olanak tanır. Bu sayede yapay zekanın günlük yaşamdaki somut uygulamalarına dair çarpıcı bir örnek sunar. FlexiGPT'nin bu geniş kapsamlı etkisi, yapay zekanın yalnızca akademik ve profesyonel alanlarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda günlük yaşamın her alanında değerli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, toplumda yapay zekanın yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayan bir uygulama özelliği taşımaktadır. Yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşması, günlük yaşamımızı dönüştürerek, her seviyede kullanıcı için daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirir. FlexiGPT, bu değişimdeki öncü rolü ile, dijital etkileşim ve yapay zeka kullanımının geleceğini şekillendirmeye yardımcı oluyor. Bu sayede, iş dünyasından eğitime, sanat ve eğlenceden sağlık hizmetlerine kadar birçok farklı alanda çeşitli uygulamaların önünü açıyor ve kullanıcıların dijital dünyayı daha etkili bir şekilde deneyimlemesine olanak tanıyor. FlexiGPT, yapay zeka ve dijital etkileşim alanlarında kaydedilen ilerlemeler arasında önemli bir adımı temsil etmektedir. En son dil modellerinin gücünü kullanarak ve bu modelleri erişilebilir, çok yönlü bir arayüz içinde entegre ederek, FlexiGPT sadece bir araç olmanın dışında, dijital iletişim ve etkileşimde yeni bir bakış açısı getirmiştir. Teknoloji alanındaki sürekli gelişmelerle birlikte, FlexiGPT'nin de sürekli olarak adapte olması ve büyümesine ihtiyaç vardır. FlexiGPT, yapay zekanın sadece veri işleme ve dil anlama yeteneklerine dayanmayıp, bu teknolojileri kullanıcıların günlük etkileşimlerine entegre ederek, dijital dünyada daha zengin ve anlamlı deneyimler oluşturmak için yeni yollar açmaktadır. Bu gelişme, yapay zeka ve dil modellerinin, geniş bir kullanım alanına sahip pratik ve etkili araçlar olarak kullanımını yaygınlaştırırken, dijital etkileşim alanında yeni standartlar belirlemekte ve geleceğin teknolojik manzarasını şekillendirmektedir. FlexiGPT'nin bu yenilikçi ve esnek yapısı, yapay zeka tabanlı dijital etkileşimin, hem iş dünyasında hem de günlük yaşamda nasıl bir dönüşüm yaratabileceğine dair önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving domain of AI, the emergence of LLMs has catalyzed a shift across various sectors, fundamentally reshaping the dynamics of digital interaction. Amidst this technological renaissance, our FlexiGPT emerges as a groundbreaking application, leveraging the full potential of these advancements. Designed as a CLI program, FlexiGPT serves as a bridge between users and their digital files, enabling a high level of interactive engagement. At the heart of FlexiGPT's innovation is its ability to download and integrate any LLM or embedding model from the Hugging Face platform. This feature empowers users to tap into a diverse array of the latest language models, ensuring they remain at the forefront of linguistic technology. The integration process is streamlined and user-friendly, making advanced AI tools accessible to a broader audience. FlexiGPT employs the RAG technique, a sophisticated approach that combines LLMs with advanced retrieval methods. This amalgamation allows the program to not only generate relevant responses but also to show the data sources that it used to answer the queries, enhancing the depth and accuracy of interactions.Users can query their digital files, receive insightful responses, and engage in a dialogue that was once the domain of science fiction. The flexibility of FlexiGPT extends beyond its model integration capabilities. Users can choose to load models in their full version for maximum performance or quantized forms and specialized formats like GPTQ or GGML, balancing performance with resource requirements. This adaptability makes FlexiGPT a versatile tool, suitable for various applications, from academic research to business analytics Another feature of FlexiGPT is its local execution capability. By running the program on local machines, users benefit from enhanced data privacy and security. This local approach also allows for faster response times and reduced reliance on cloud services, which is particularly advantageous in scenarios where internet connectivity is limited or unreliable. FlexiGPT's impact extends beyond its technical prowess. The application opens new avenues for how individuals and organizations interact with their digital data. From simplifying complex data analysis to enabling more natural and efficient file management, FlexiGPT stands as a testament to the practical applications of AI in everyday life. FlexiGPT represents a significant leap forward in the field of AI and digital interaction. By harnessing the power of the latest language models and embedding them within an accessible and versatile interface, FlexiGPT is not just a tool; it is a harbinger of a new era in digital communication and interaction. As technology continues to evolve, FlexiGPT is poised to adapt and grow, offering users an ever-expanding suite of capabilities to explore the full potential of AI-driven digital engagement.