Dalgakılavuzu kuplör tasarımı
Waveguide coupler design
  1. Tez No: 855672
  2. Yazar: OĞUZ DENİZ MERDİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇAĞATAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, mikrodalga uygulamasından önce ve sonra farklı taşların kesme kuvvetlerini ölçmek için bir test makinesinde kullanılan 915 MHz 25 kW mikrodalga sistemi için bir yönlü bağlayıcının tasarımını sunmaktadır. Yönlü kuplör tasarlama ihtiyacı, test sistemi içerisinde kullanılacak farklı taş türlerinin kavite içerisinde eşleşmeyen empedans oluşturması ve kavite içerisinden geri yansıyan gücün magnetronun kendisine zarar vermeden tespit etmek içindir. Bu hasar oluşmadan tespit etmek için, sistemin su yükü dönüşüne kuple edilebilecek bir yönlü kuplör tasarlanmıştır. Tasarım süreci simülasyon, prototip oluşturma ve ölçümleri içermektedir. Önerilen yönlü kuplör, yüksek kuplaj katsayısına ve düşük ekleme kaybına sahip bir kuplördür. Tasarım 915 MHz frekansı için optimize edilmiş ve kuplörün güç taşıma kapasitesi 5 kW'a kadar test edilmiştir. Yönlü kuplörün performansı kuplaj katsayısı, ekleme kaybı ve geri dönüş kaybı açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen yönlü kuplörün 50 dB'den daha fazla bir kuplaj faktörüne sahip olduğu görülmüştür. Önerilen tasarım, magnetronun yansıyan güçten korunması istenilen çeşitli mikrodalga sistemlerine kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This paper presents the design of a directional coupler for a 915 MHz 25 kW microwave system used in a test machine to measure the shear forces of different stones before and after microwave application. The need to design a directional coupler is due to the fact that the different types of stones to be used in the test system create mismatched impedance inside the cavity and the power reflected back from the cavity is to be detected before it damages the magnetron itself. In order to detect this damage before it occurs, a directional coupler is designed to be coupled to the water load return of the system. The design process includes simulation, prototyping and measurements. The proposed directional coupler is a coupler with high coupling coefficient and low insertion loss. The design is optimised for a frequency of 915 MHz and the power handling capacity of the coupler is tested up to 5 kW. The performance of the directional coupler is evaluated in terms of coupling coefficient. The results show that the proposed directional coupler achieves a coupling coefficient of greater than 50 dB. The proposed design can be applied to various microwave systems where protection of the magnetron from reflected power is desired.