Estimating the number of failures and the spare partsdemand - installed base approach
Arıza sayılarının ve yedek parça talepinin tahmin edilmesi - kurulutemel yaklaşımı
- Tez No: 855675
- Danışmanlar: PROF. DR. HANS FRENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, arızaların tahminini ve karşılık gelen yedek parça talebini aşağıdaki yöntemleri kullanarak araştırmaktadır: kurulu sistem yaklaşımı. Kurulu sistem, bir ürünün toplam ünite sayısını ifade eder veya Şu anda müşterilerin kullandığı sistem. Müşterilerin kullanım davranışları birlikte Bir ürünün arıza oranı, o ürünün yedek parçalarına olan gelecekteki talebi şekillendirir. Biz Kapsamlı bir çerçeve geliştirmek için bu önemli faktörleri matematiksel modelimize dahil edin meydana gelebilecek arızaların sayısını ve bunun sonucunda ortaya çıkan yedek parça talebini doğru bir şekilde tahmin etmek için parçalar. Arızaların ve yedek parça talebinin doğru tahmin edilmesi, daha iyi envanter yönetimine, optimizasyona olanak tanır. bakım programları ve geliştirilmiş müşteri memnuniyeti. Tahmin etmek için modeller öneriyoruz iade edilen ve kusurlu ürünlerin ortalaması, değişkenliği ve genel olarak herhangi bir anı. Ek olarak, yedek parça talebinin doyum süresini veren ilişkileri formüle ediyoruz. Ne zaman yapılacağını bilmek En yüksek parça talebinin beklenmesi ve o sırada ne kadar talebin oluşacağı, Üreticinin bakım tesisini ve personelini hazırlaması ve gerekli yedek parçaları stoklaması için. Ayrıca yedek parça talebinin belirli bir zaman aralığı boyunca belirli bir zaman noktasına göre dağılımını da hesaplıyoruz ve Bir süre sonra ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca piyasadan kaybolduğu ana kadar ürün. Müşteri memnuniyetini sağlamak için envanterde tutulması gereken stok seviyesini belirleyebiliriz. Parçanın tedarik süresi dikkate alınarak yaklaşan talebin kesinlik derecesi. Ayrıca, Bir işletme, yedek parça talebinin dağıtımı hakkındaki bilgileri daha akıllıca bir karar vermek için kullanabilir. son satın alma siparişi kararı. Modellerimiz ayrıca ortalamayı tahmin ederek değerli bilgiler sağlar. iki temel faktörün varyansı ve kovaryansı: kurulu sistem ve atılan öğeler. Bu bilgi Üreticinin, ürününün başarısını ölçmesine ve geliştirmesine olanak sağlaması açısından çok önemlidir. Pazar performansını artırmak için etkili stratejiler. Ek olarak, atılanlarla ilgili veriler öğeler, üreticinin yedek parça talebini karşılamasında değerli bir kaynak görevi görür
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the estimation of failures and the corresponding demand for spare parts using the installed base approach. The installed base refers to the total number of units of a product or system that are currently in use by customers. The usage behavior of the customers in conjunction with the failure rate of a product shapes the future demand for spare parts of a product. We include these important factors in our mathematical model to develop a comprehensive framework for accurately predicting the number of failures that can occur and the resultant demand for spare parts. Accurate estimation of failures and spare parts demand enables better inventory management, optimized maintenance schedules, and improved customer satisfaction. We propose models to estimate the mean, variability, and in general any moments of returned and defective items. In addition, we formulate the relations that give the saturation time of spare parts demand. Knowing when to expect the highest parts demand and how much demand will occur at that time is important for the manufacturer in order to prepare its maintenance facility and staff and stock the necessary spares. We also compute the distribution of spare parts demand by a time point, during a time interval, and after a time till the time that product disappears from the market over the whole life cycle of the product. We can identify the necessary stock level that needs to be kept in the inventory to satisfy the upcoming demand with a certainty level considering the lead time of providing the part. Also, a business can use the information about the distribution of spare parts demand to make a wiser last-time buy order decision. Our models also provide valuable insights by estimating the mean, variance, and covariance of two key factors: the installed base and discarded items. This information is crucial for the manufacturer as it enables them to gauge the success of their product and develop effective strategies to enhance its market performance. Additionally, the data related to discarded items serves as a valuable resource for the manufacturer to meet the demand for spare parts.