Tütün kullanım durumu ile non-dipper hipertansiyon arasındaki ilişki
The relationship between tobacco use and non-dipper hypertension
  1. Tez No: 855676
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon dünya genelinde bireylerde erken ölüme yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 30-79 yaş arasındaki 1,28 milyar bireyde hipertansiyon olduğu tahmin edilmektedir. Hipertansiyonun yılda 10,4 milyon ölüme yol açtığı düşünülmektedir. Normalde fizyolojik olarak kan basıncı geceleri uykuda %10 ila %20 arasında düşmektedir. Bu olaya gece fizyolojik kan basıncı dippingi denilmektedir. Bu normal fizyolojik düşüşün olmaması ise bozulmuş-dipping patterni olarak adlandırılır. Bunlar non-dipper, revrese-dipper ve ekstrem-dipper kan basıncı patternleridir. Non-dipper kan basıncı patternli hipertansiyon, dipper patterne göre daha yüksek mortalite ile ilişkilendirilmiştir. Tütün, dünya genelinde yaygın ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir diğer etmendir. Tütün kullanımı ile non-dipper hipertansiyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız multidisipliner, analitik, olgu kontrollü, prospektif bir çalışmadır. SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Holter Birimine herhangi bir endikasyon ile ilgili bölümlerden ambulatuar kan basıncı (holter) tedkiki için yönlendirilmiş olan ve bu tedkiklerinin yapılması için Holter Birimine müracaat edip kan basıncı holter tedkikleri tamamlanmış olan 30 yaş ve üstü, hipertansiyon tanısı alan, sekonder hipertansiyon nedeni olmayan, sebat eden gece uyku bozukluğu durumu olmayan hastalardan çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların aydınlatılmış onamları alınarak hasta veri toplama anketi ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulanmış olup hastaların holter verileri ile bu anket sonuçları birlikte istatistiksel testlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hypertension is a worldwide health problem causing premature deaths among individuals. World Health Organization (WHO) estimates that 1,28 billion people around globe have hypertension. Worldwide, hypertension is the cause of death for 10,4 million people annually. Normally blood pressure declines between 10% to 20% during night when the individual is sleeping. It is called as normal physiological blood pressure dipping phenomen. When this normal phenomen does not occur, then there is a disorder of blood pressure dipping. Disorders of blood pressure dipping are extreme-dipper, non-dipper and reverse-dipper blood pressure patterns. Hypertension with a non-dipper pattern of blood pressure is associated with an increased mortality. Tobacco is another serious issue of public health al around the globe. So we have aimed at determining the relationship between tobacco use and non-dipper hypertension. Material and Methods: Our research is a multidisciplinary, analytical, prospective case control study. We included the patients who are referred to the ambulatory blood pressure measurement unit of SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Education and Research Hospital and who are willing to participate in our research and also meeting our inclusion criteria namely being at or above the age of 30, not having any cause of secondary hypertension, and not having any persistent sleep disturbance. All the patients have given informed consent and completed the questionnaires of Fagerström Nicotine Dependence Test and Patient Data Collection Test. Eventually we analysed the data collected together with the data of blood pressure measurements.