Developıng wıdeband acoustıc absorbers ınınterıor spaces: Modellıng, measurements andapplıcatıons
İç mekanlarda genişbant akustik yutucuların geliştirilmesi: Modelleme, ölçümler ve uygulamalar
  1. Tez No: 855697
  2. Yazar: ELA FASLLIJA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, farklı konfigürasyonlarda düzenlenmiş Mikro-Perfore Paneller (MPP) kullanılarak, konuşma amaçlı iç mekanlar için genişbant akustik yutucular geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, teorik modelleme, ölçümler ve iç mekanlarda uygulamaları içermektedir. İlk aşama, normal ve eğik düşme koşulları altında Elektrik Eşdeğer Devre Modeli (ECM) kullanılarak çeşitli MPP düzenlemelerinin modellenmesine ve ses yutum katsayılarının tahmin edilmesine odaklanmıştır. Farklı geometrik parametrelere sahip küçük numuneler üretilerek ve Türk Standartları Enstitüsü'nde empedans tüp yöntemi (ISO 10534-2:1998) kullanılarak, numunelerin ses yutum katsayıları ölçülmüştür. Ön sonuçlar, sayısal tahminlerle uyumlu olduğunu göstermiştir. Ayrıca, önerilen yapıyı yaygın (diffuse) bir alanda değerlendirmek için, paralel düzenlenmiş bir MPP yapısının rastgele geliş ses yutum katsayısı, Bilkent Üniversitesi'ndeki Küçük Ölçekli Reverberasyon Odasında (SSRR) ölçülmüştür. ISO 354:2003 kullanılarak elde edilen sonuçlar, tahmin edilen değerlerden 0.1 - 0.3 oranında daha düşük çıktığını göstermiştir. Ancak, 30 derecelik eğik geliş için ECM tahminleri ile deneysel sonuçlar arasında daha iyi bir uyum olmuştur. İç mekan uygulamaları ile ilgili olarak, kötü akustiğe sahip olan bir sınıf, önerilen malzemenin duvar paneli hali ile kullanılarak ODEON 16 ile iyileştirilmiştir. Geliştirilen malzemenin oda akustiği parametreleri üzerindeki etkisi incelendiğinde, Çınlama Süresinin ve Konuşmanın Anlaşılabirlik İndeksinin değerlerinde iyileşmeler olduğu görülmüştür. Son olarak, işitsel peysaj yaklaşımı doğrultusunda malzemenin öznel algısını değerlendirmek için ISO/TS 12913-2:2018 standardında verilen Algılanan Duygusal Nitelikler'in Türkçe versiyonları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop wideband acoustic absorbers in interior spaces for speech purposes, through the use of Micro-Perforated Panels (MPPs) arranged in different configurations. The research has involved theoretical modelling, measurements, and applications in interior spaces. The initial phase focused on modelling various MPP arrangements and predicting their sound absorption coefficients using the Electric Equivalent Circuit Model (ECM) under normal and oblique incidence conditions. Small samples with different geometric parameters were then manufactured and tested for their absorption coefficients at the Turkish Standards Institute, following the impedance tube method (ISO 10534-2:1998). The preliminary results showed a good agreement with the numerical predictions. Furthermore, the random incidence absorption coefficient of a parallel arranged MPP structure was measured in a Small-Scale Reverberation Room (SSRR) at Bilkent University to evaluate the proposed structure in a diffuse field. The results obtained by using ISO 354:2003 showed lower values than the predicted ones by a range of 0.1- 0.3. However, there was a better alignment between the ECM predictions and experimental results for 30-degree oblique incidence. Regarding interior applications, a classroom with poor acoustics was treated in ODEON 16 using the proposed material in the form of a wall panel. The effect of the developed material on objective room acoustics parameters was examined, revealing improvements in the Reverberation Time and Speech Intelligibility Index values. Lastly, the Turkish versions of Perceived Affective Qualities outlined in the ISO/TS 12913-2:2018 standard were developed to assess the subjective perception of the material following the soundscape approach.