Şiddet mağduru kadınların sosyal destek algısı, şiddetle baş etme yöntemleri ve yaşam doyumu
Perception of social support, coping methods and life satisfaction of women victims of violence
- Tez No: 855717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME MİRAY SÜMER DODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şiddet günümüzde giderek yaygınlaşan toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Ülkemizde aile içi ve kadına yönelik şiddetin farkındalık sağlanması ve engellenmesi amacıyla 2012 yılında 6284 sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”yürürlüğe girmiştir. Kanunun gereği olarak şiddetle mücadele kapsamında şiddetin ilk kabul birimi olarak görülen, önleme ve izleme çalışmalarının yapılması amacıyla“Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri”(ŞÖNİM) kurulmuştur. Bu çalışmada şiddete maruz kaldığını ifade eden kadınların ve ŞÖNİM'den hizmet almış olan şiddet mağduru kadınların (N=106) algıladıkları sosyal destek mekanizmalarının ve şiddetle başa çıkma yöntemlerinin yaşam doyumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştıma bulgularında ise hipotezler ile paralel olarak şiddet mağduru kadınların yaşadığı şiddete dair baş etme mekanizmaları geliştirmesinin kadının yaşam doyumunu arttığı, sosyal desteğin şiddetle baş etme stratejileri geliştirme ve yaşam doyumu üzerindeki etkisine bakıldığında ise yaşam doyumu ile sosyal destek arasında pozitif bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonuçları literatür ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler belirtilmiş ve araştırmanın sınırlılıkları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence has become an increasingly widespread social problem today. In 2012, the Law No. 6284 on the Protection of the Family and Prevention of Violence against Women entered into force in order to raise awareness and prevent domestic violence and violence against women in our country. As required by the Law,“Violence Prevention and Monitoring Centers”(ŞÖNİM) were established to carry out prevention and monitoring activities, which are seen as the first reception unit of violence within the scope of combating violence. In this study, the effect of perceived social support mechanisms and methods of coping with violence on the life satisfaction of women who stated that they were exposed to violence and women victims of violence who received services from ŞÖNİM (N=106) were examined. Personal Information Form, Coping with Stress Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Satisfaction with Life Scale were used to collect the data. In the findings of the study, in parallel with the hypotheses, it was found that the development of coping mechanisms for the violence experienced by women victims of violence increased the life satisfaction of women, and when the effect of social support on the development of coping strategies for violence and life satisfaction was examined, it was understood that there was a positive relationship between life satisfaction and social support. The results of the study were discussed in the light of the literature, suggestions for future studies were given and the limitations of the study were explained.