Mittag-Lefler fonksiyonunun bazı özellikleri ve uygulamaları
Some features and applications of the Mittag-Leffler function
- Tez No: 855720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT ŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED TH. AL-NEIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, Mittag-Leffler fonksiyonu ile bu fonksiyonun bazı analitik özellikleri ve uygulamalarıyla ilgilidir ve beş bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de Mittag-Leffler (ML) fonksiyonları ile ilgili bir giriş yapılarak bu fonksiyonun birçok bilimsel disiplindeki kullanımı açıklanmıştır. Bölüm 2'de tezin sonraki iki bölümünde kullanılmak üzere bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bölüm 3'te, bir ve iki parametreli Mittag-Leffler fonksiyonunun bu parametrelerin bazı değerleri için açık formüller ve bu M-L fonksiyonlarının Laplace dönüşümleri hesaplanmıştır. Bölüm 4'te bir parametreli ve iki parametreli Mittag-Leffler fonksiyonları arasında bazı ilişkiler verilmiştir. Bu bölümün ana sonucu, bir ve iki değişkenli Mittag-Leffler için yineleme ilişkilerinin verilmesidir. Bölüm 5'te bazı sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the Mittag-Leffler (M-L) function and some of its analytical properties and applications, and consists of five chapters. In Section 1, an introduction to the Mittag-Leffler function is given and then the uses of this function in many scientific disciplines will be explained. In Section 2, some fundamental definitions and theorems are given to be used in the next two sections of the thesis. In Section 3, the explicit formulas of the Mittag-Leffler function with one and two variables are given and their Laplace transforms are calculated. In Section 4, some relations between Mittag-Leffler with one parameter and two parameters are given. The main result of this section is to give the recurrence relations for Mittag-Leffler function with one variable and two variables. In Section 5, some conclusions and recommendations are made