Amerika Birleşik Devletleri-Irak ilişkileri (2003-2021)
United States-Iraq relations (2003-2021)
- Tez No: 855719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde, Amerika Birleşik Devletleri'yle Irak arasındaki ilişkilerin hem boyutu hem de 2003-2021 dönemindeki gelişimi incelenmiştir. Özellikle ikili ilişkilerin, ABD'nin Orta Doğu'daki hem rekabeti hem de çıkarları açısından değerlendirilmesinin yapılması bu tezin temel amacını; 2003 Irak-ABD Savaşı'nın nedenleriyle siyasi ve hukuki dayanaklarının tespit edilerek değerlendirilmesi, savaştan hemen sonra başlayan işgal döneminde iki devlet arasındaki politik, ekonomik ve askerî ilişkilerin incelenmesiyle bu ilişkilerdeki olumlu ve olumsuz gelişmelerin belirlenmesi ve son olarak da 15 Aralık 2011 tarihinde ABD askerlerinin geri çekilerek üsten son ABD bayrağının indirilmesiyle başlayan işgal sonrası dönemde yaşanan yeni süreçte ikili ilişkilerin değerlendirilmesi bu tezin konusunu oluşturmuştur. Tezde, ikili ilişkilerin egemen eşitliği ilkesi üzerine kurulduğu argümanı ileri sürülmekle birlikte bu ilişkilerin niteliği konusunda ABD'nin çıkarlarının korunması için bu ilişkilerin tüm boyutlarını kapsayan geniş bir çerçevede yürütüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, both the size and development of the relations between the United States and Iraq in the period 2003-2021 were examined. The main purpose of this thesis is to evaluate bilateral relations, especially in terms of both the competition and the interests of the United States in the Middle East; evaluating and determining the causes and political and legal basis of the 2003 Iraq-United States War, examining the political, economic and military relations between the two states during the occupation period that started immediately after the war, determining the positive and negative developments in these relations, and finally, the withdrawal of United States soldiers on December 15, 2011. The subject of this thesis is the evaluation of bilateral relations in the new process in the post-occupation period, which started with the withdrawal of the last United States flag from the base. Although it is argued in the thesis that bilateral relations are based on the principle of sovereign equality, it has been concluded that these relations are carried out within a broad framework covering all dimensions in order to protect the interests of the United States in terms of the nature of these relations.