Alkol ve kumar bağımlılığının kadına yönelik aile içi şiddete etkileri
The effect of alcohol and gambling addiction on domestic violence against women
- Tez No: 855786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye'de alkol ve kumar bağımlılığının kadına yönelik ile içi şiddete etkilerini incelemek amacıyla bu tez çalışmasında Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün 2008 ve 2014 yıllarında yapmış olduğu Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet araştırmasının anketleri kullanılmıştır. Bu verileri kullanarak kadınların eşlerinin bağımlılıklarının kadınların şiddete maruz kalma ihtimali üzerindeki etkisini tahmin etmek için doğrusal olmayan regresyon modellerinden Probit model kullanılmıştır. Eşin bağımlılığı yanında kadının yaşı, eğitim yılı, çalışma durumu, ilk evlenme yaşı, eşi ile arasındaki yaş farkı; eşin/partnerin yaşı, eğitim yılı, gibi faktörlerin de kadına yönelik aile içi şiddet üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kadınların eşlerinin alkol ve uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı ile kumar oynama ve bağımlılığının kadınların cinsel ve/veya fiziksel şiddet görme ihtimalleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve artırıcı rol oynadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında bu alışkanlıkların bağımlılık durumuna gelmesi durumunda kadına yönelik aile içi şiddeti daha da artırıcı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of alcohol and gambling addiction on domestic violence against women in Turkey. The thesis utilizes data from the Research on Domestic Violence Against Women in Turkey surveys which is conducted by Hacettepe University Institute of Population Studies in 2008 and 2014. The effect of spouses' alcohol and gambling addiction on the likelihood of women's experiencing domestic violence is estimated by employing Probit regression models. In addition to the spouse's addiction, the study also investigated the effects of factors such as the woman's age, years of education, employment status, age at first marriage, and the age difference with her spouse. It further explores the impact of the spouse/partner's age and years of education on domestic violence against women. The findings reveal that the alcohol and drug use of women's spouses, as well as gambling have a statistically significant effect on the likelihood of women experiencing sexual and/or physical violence. Furthermore, it is observed that when these habits escalate to the level of addiction, they exert an even more pronounced effect on domestic violence against women.