Muhasebe meslek mensuplarının hile ve etik dışı davranışlara karşı tutumları: TRA2 bölgesi örneği
Accounting professionals' attitude towards accounting fraud and unethical behavior: The case of TRA2 region
- Tez No: 855826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARABAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Muhasebe mesleğinin temel muhasebe ilkelerine uygun olarak yürütülebilmesi için, meslek mensuplarının, yasal mevzuatın yanında mesleki etik standartlarına da uygun hareket etmesi kritik öneme sahiptir. Bunun olmaması, yani muhasebe meslek mensuplarının mesleki faaliyetlerinde etik dışı davranarak hileli işlemlere yönelmesi ilgili tarafların (hissedarlar, kredi kuruluşları, potansiyel yatırımcılar, devlet vb.) kararlarını olumsuz etkiler. Dolayısıyla meslek mensupları mesleki standartlara ve mesleki etik kurallarına uygun hareket ederek, karar vericilere doğru ve güvenilir bilgi sunmalıdır. Bu çalışmada; Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarının hileye yönelik tutumları meslek etiği açısından değerlendirilerek, meslek mensuplarının etik dışı ve hileli işlemler yönelme nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenlerin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, 126 muhasebe meslek mensubuna anket uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, meslek mensuplarının kendi bakış açılarından, genel olarak mesleki sorumlulukla hareket ederek etik standartlara uygun davranışlar sergileyip hileli işlemlerden kaçındıkları görülmüştür. Ancak bunun yanında, meslek mensupları, ortaya çıkan bir takım hileli işlemlerin en önemli sebeplerinden birinin“mükellefler”olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In order for the accounting profession to be carried out in accordance with basic accounting principles, it is critical that members of the profession act in accordance with professional ethical standards as well as legal regulations. Failure to do so, that is, when professional accountants act unethically in their professional activities and engage in fraudulent transactions, negatively affects the decisions of the relevant parties (shareholders, credit institutions, potential investors, the state, etc.). Therefore, professionals must act in accordance with professional standards and professional ethical rules and provide accurate and reliable information to decision makers. In this study; it is aimed to evaluate the attitudes of professional accountants operating in Ağrı, Ardahan, Iğdır and Kars provinces towards fraud in terms of professional ethics, and to analyze their thoughts about professional ethics and fraud. In this context, a survey was administered to 126 professional accountants and the results revealed that from the perspective of professional accountants, they generally act with professional responsibility, behave in accordance with ethical standards and avoid fraudulent transactions. In addition, they also stated that one of the most important reasons for fraudulent transactions is“taxpayers”.