Sabir Şahtahtı'nın Nisgil adlı romanında tarih ve tarihî şahıslar
History and historical figures in Sabir Shahtahti's novel Nisgil
  1. Tez No: 855828
  2. Yazar: MİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇULPAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sabir Şahtahtı, Azerbaycan'ın Nahçıvan bölgesinde yaşayan önemli çağdaş yazarlardan biridir. Eserlerine kendi toplumunun sosyal ve kültürel değişiminin izlerini ve insanların bu değişime verdiği tepkiyi yansıtır. Sabir Şahtahtı'nın Nisgil adlı romanında 20. yüzyılın öncesinden başlayarak yüz yıllık tarihî ve sosyal sorunlar yaşayan Azerbaycan halkının başından geçen feci olaylardan bahsedilir. Olayların döngüsü iyi eğitim alan, güzel ahlaki değerlere ve bilgiye sahip olan, en önemlisi de birbirine âşık iki gencin acıklı hikâyesi üzerinden anlatılır. Eserde birçok tarihî olay, tarihî şahıs ve olayların yaşandığı coğrafyanın sosyal hayatına dair bilgiye yer verilir. Mevcut çalışmada Nahçıvan'da yaşayan ve Azerbaycan Türkçesinde eserler yazan çağdaş yazar Sabir Şahtahtı'nın hayatı ve yaratıcılığıyla ilgili doyurucu bilgi verilmiştir. Daha sonra Nisgil adlı eserin tahlili yapılmış ve adının anlamlarından bahsedilmiştir. Azerbaycan'ın 20. yüzyılda yaşadığı sıkıntıları ele alan romanda anlatılan tarihî olaylar ve tarihî şahıslar da bütün ayrıntılarıyla incelenmiş durumdadır.
Özet (Çeviri)
Sabir Shahtahti is one of the most important contemporary writers living in Nakhchivan region of Azerbaijan. In his works, he reflects the traces of social and cultural changes of his society and the reaction of people to this change. Sabir Shahtahti's novel Nisgil tells about the disastrous events that happened to the Azerbaijani people who have been experiencing historical and social problems for a hundred years, starting from before the 20th century. The cycle of events is told through the tragic story of two young people who are well educated, have good moral values and knowledge, and most importantly, are in love with each other. The work includes many historical events, historical figures and information about the social life of the geography where the events took place. In the present study, the life and creativity of Sabir Shahtahti, a contemporary writer who lives in Nakhchivan and writes works in Azerbaijan Turkish, has been given satisfactory information. Then the work Nisgil was analysed and the meaning of its title was mentioned. The historical events and historical figures described in the novel, which deals with the troubles of Azerbaijan in the 20th century, have also been analysed in detail.