Ahkâm âyetlerinin yorumlanmasında kıraat farklılıklarının etkisi (Tahâvî örneği)
The effect of kiraat differences on the interpretation of the verses of ahkam (The Tahavi example)
  1. Tez No: 855842
  2. Yazar: SADIK UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kıraat, Kur'ân'ın daha iyi anlaşılması için mutlaka üzerinde durulması gereken önemli bir ilim dalıdır. Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlünden bugüne Kur'ân'ı daha iyi anlamaya çalışan bilim insanları her biri kendi alanıyla alakalı önemli çalışmalar yapmıştır. Fıkıh ilmiyle alakalı araştırmacılar kıraatin ahkâm âyetleri boyutuyla, tefsir ilmiyle uğraşanlar Kur'ân'ın tamamının daha iyi anlaşılması için çalışmalar yapmışlardır. Yapılan bu çalışmada döneminde önemli bir fakih olan Ebû Ca'fer et-Tahâvî'nin Mısır'da önemli çalışmalar yapmış olması hem de ahkâm âyetlerinin daha iyi anlaşılması için Ahkâmü'l-Kur'ân adlı bir çalışmasının bulunması bizi bu konu üzerinde çalışmaya sevk etmiştir. Çalışma yapılırken ahkâm âyetlerindeki kıraat farklılıkları verildikten sonra anlama ne gibi bir farklılık kazandırdığı, bu farklılıklarından hangisinin tercih edildiği ve bu farklılıklar sebebiyle mezheplerin görüş ayrılıkları üzerinde durulmaya gayret edilmiştir. Yukarıdan da anlaşılacağı üzere yapılan bu çalışmada temel amaç; kıraat ilminin ahkâm âyetleri üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılmasıdır. Çalışmada temel olarak Tahâvî'nin bu eseri kullanılmış ve ahkâm âyetleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma yapılırken Ahkâmü'l-Kur'ân eserine ek olarak kıraat ilminin temel kaynaklarından faydalanılmış, ayrıca bu kıraat farklılıklarının anlama etkisi verildikten sonra mezheplerin görüşlerine de yer verilmiştir. Özellikle bazı kıraat farklılıkları o ahkâm âyetini açıklarken mezhepsel olarak ciddi manada ihtilaflar meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Recitation are an important branch of science that must be studied for a better understanding of the Quran. Since the revelation of the Holy Quran, scientists trying to better understand the Quran have each carried out important studies in their own fields. Researchers related to the science of fiqh have worked on the dimension of the Ahkam verses of recitation, and those dealing with the science of tafsir have worked on a better understanding of the entire Quran. In this study, the fact that Abu Ca'fer et-Tahavi, an important jurist of his time, carried out important studies in Egypt and that he had a work called Ahkam al-Qur'an for a better understanding of the verses of the rules, attracted us to work on this subject. While carrying out the study, after giving the differences in recitation in the Ahkam verses, an effort was made to focus on what difference they bring to the meaning, which of these differences is preferred, and the differences of opinion of the sects due to these differences. As can be seen from above, the main purpose of this study is; It is to better understand the effect of the science of recitation on the verses of Ahkam. In the study, this work of Tahavi was used as the basis and the verses of Ahkam were examined in detail. While carrying out the study, in addition to the work Ahkâmü'l-Kur'ân, the basic sources of the science of recitation were used, and after the understanding effect of these recitation differences was given, the views of the sects were also included. In particular, some recitation differences have created serious sectarian disagreements while explaining that verse of provision.