The effect of green synthesized gold nanoparticles on cell viability and exosome release in human neuroblastoma cells
Yeşil sentez yontemiyle sentezlenen altın nanoparcacıkların insan noroblastoma hucrelerinde hucre canlılığı ve ekzozom salınımı uzerindeki etkisi
  1. Tez No: 855887
  2. Yazar: MOHAMMED DABBOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eksozomlar biyobelirteç ve ilaç taşıyıcı araçları olarak işlev görebilir. Altın nanoparçacıkları (AuNP'ler), biyolojik olarak önemli özelliklerinden dolayı hastalıkların teşhis ve tedavisinde iyi bir taşıyıcı aday olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, SH-SY5Y insan nöroblastoma hücrelerinde AuNP'lerin hücre canlılığı ve eksozom salınımıyla ilişkili RAB27 mRNA ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. AuNP'ler defne yaprağı bazlı yeşil sentez yöntemiyle sentezlendi ve karakterize edildi. AuNP'lerin SH-SY5Y insan nöroblastoma hücreleri üzerindeki biyouyumluluğu incelendi ve AuNP'lerin olası terapötik potansiyelini belirlemek için Aβ toksisitesinin indüklenmesiyle bir Alzheimer hastalığı (AD) hücre modeli oluşturuldu. Eksozom salınımı üzerine etki RAB27B mRNA ekspresyonu incelenerek analiz edildi. Bu çalışmanın bulguları, AuNP'lerin insan nöroblastoma hücrelerine biyouyumluluğunu göstermiş, AuNP'lerin AD model hücrelerine terapötik faydasını ortaya çıkarma potansiyeline sahip olduğunu belirlemiş ve mRNA düzeyinde AuNP uygulamasına yanıt olarak eksozomal davranışın anlaşılmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Exosomes may function as biomarkers and drug delivery vehicles. Gold nanoparticles (AuNPs) are regarded as a valuable diagnosis and treatment candidate due to their biologically precious properties. In this study, we aimed to investigate the impact of AuNPs on cell viability and exosome release-associated RAB27 mRNA expression in SH-SY5Y human neuroblastoma cells. AuNPs were synthesized via a bay leaf-based green synthesis method and were characterized. The biocompatibility of AuNPs was examined on SH-SY5Y human neuroblastoma cells and an Alzheimer's disease (AD) cell model was established by inducing Aβ toxicity to determine the effect of AuNPs on AD model cells. Exosome release was also analyzed by examining RAB27. This study's findings revealed the biocompatibility of AuNPs to human neuroblastoma cells, had a potential to uncover the therapeutic utility of AuNPs to AD model cells, and contributed to understanding exosomal behavior in response to AuNP administration on the mRNA level.