Defne yaprağı (laurus nobilis L.) ekstraktı ile altın nanoparçacıkların sentezlenmesi, karakterizasyonu ve biyomedikal incelenmesi
Synthesis, characterization and biomedical investigation of gold nanoparticles with bay leaf (laurus nobilis L.) extract
- Tez No: 947303
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Laurus nobilis L. (defne yaprağı) ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle altın nanoparçacıkların (AuNP) elde edilmesi ve çok yönlü karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentez parametreleri olarak üç farklı HAuCl₄ konsantrasyonu (1 mM, 2,5 mM, 5 mM) ve dört farklı ekstrakt oranı (%10, %30, %50, %80) kullanılmış; toplam 12 reaksiyon kombinasyonu oluşturulmuştur. UV-Vis spektroskopisi ile yüzey plazmon rezonansı (SPR) bantları değerlendirilmiş ve en dar ve yüksek şiddetli SPR bandı, 1 mM HAuCl₄ + %30 ekstrakt kombinasyonunda gözlemlenmiştir. Sentezin pH 3, 7, 11 ve ekstraktın doğal pH'ında tekrarlanması sonucunda, pH 7 ortamı ve ekstraktın doğal pH'ı benzer şekilde en küçük parçacık boyutu (~70 nm) ve en yüksek elektrostatik kararlılık (yaklaşık −18 mV) değerleriyle öne çıkmıştır; ancak ekstraktın doğal pH'ında gerçekleştirilen sentezde ilave pH düzenleyici kimyasallara ihtiyaç duyulmaması, bu koşulu çevresel sürdürülebilirlik açısından daha avantajlı hale getirmiştir. TEM ve SEM analizleri ile sentezlenen nanoparçacıkların 10-100 nm aralığında çoğunlukla küresel morfolojiye sahip olduğu, ancak farklı kristal yapılara da rastlandığı saptanmıştır. EDX analizinde ise altına ek olarak karbon, oksijen, azot, klor ve potasyum gibi elementlerin varlığı, nanoparçacık yüzeyinde bitki kaynaklı organik kaplama tabakasının bulunduğunu göstermiştir. FTIR spektrumları da bu kaplamayı destekler nitelikte olup, fenolik, alifatik ve aromatik bileşiklerin nanoparçacık yüzeyine tutunduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, defne ekstraktı ve sentezlenen altın nanoparçacıkların antikanser potansiyelleri de in vitro sitotoksisite ve yara iyileşmesi testleriyle değerlendirilmiştir. Özellikle SH-SY5Y hücrelerinde %22,99 canlılık oranı ile gözlenen yüksek sitotoksik etkiye ek olarak, defne ekstraktı ile %43,40 ve nanoparçacık formu ile %21,88 oranında yara iyileşmesini destekleyen migrasyon etkisi, biyolojik etkinlik açısından dikkat çekici sonuçlar ortaya koymuştur. Elde edilen tüm bu bulgular, Laurus nobilis kaynaklı altın nanoparçacıkların, çok yönlü karakteristik özellikleriyle, biyolojik sistemlerde terapötik etki potansiyeli taşıyan ileri düzey nanomalzemeler olduğunu; bu yönüyle sürdürülebilir biyomedikal uygulamalar için güçlü bir alternatif sunduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, gold nanoparticles (AuNPs) were synthesized using Laurus nobilis L. (bay leaf) extract via a green synthesis approach and comprehensively characterized. Three concentrations of HAuCl₄ (1 mM, 2,5 mM, 5 mM) and four extract ratios (10%, 30%, 50%, 80%) were employed, resulting in 12 different reaction combinations. UV-Vis spectroscopy revealed that the most intense and narrow surface plasmon resonance (SPR) band occurred in the 1 mM HAuCl₄ + 30% extract system. The synthesis was repeated at pH 3, 7, 11, and the natural pH of the extract, and both pH 7 and the extract's natural pH resulted in similarly small particle sizes (~70 nm) and high electrostatic stability (approximately −18 mV). However, the synthesis performed at the natural pH of the extract, without the need for any additional pH-adjusting chemicals, offers a more environmentally sustainable approach. TEM and SEM images indicated that most AuNPs exhibited spherical morphology in the range of 10-100 nm, with some irregular crystalline structures also observed. EDX analysis detected not only gold but also carbon, oxygen, nitrogen, chlorine, and potassium, suggesting the presence of an organic coating derived from the plant extract. FTIR spectra further supported this finding, identifying phenolic, aliphatic, and aromatic functional groups on the nanoparticle surface. In addition, the anticancer potentials of the bay leaf extract and the synthesized gold nanoparticles were evaluated through in vitro cytotoxicity and wound healing assays. Notably, in SH-SY5Y cells, a significant cytotoxic effect was observed with a cell viability rate of 22,99%. Furthermore, the bay leaf extract and the nanoparticle form promoted wound healing by 43,40% and 21,88%, respectively, indicating remarkable biological activity. All these findings clearly demonstrate that gold nanoparticles derived from Laurus nobilis possess multifunctional characteristics and represent advanced nanomaterials with therapeutic potential in biological systems, offering a strong and sustainable alternative for biomedical applications.