Tavşanlarda kan lipit fraksiyonlarının ve antikoagülan ilaçların farklı yüzey özellikli titanyum yüzeylerini ıslatabilme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of blood lipid fractions and anticoagulant drugs' ability to wet titanium surfaces with different surface properties in rabbits
- Tez No: 855929
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dental implant kemiğe yerleştirildiğinde temas ettiği ilk yapı kandır. İmplant yerleştirildiği bölgedeki homeostazı kesintiye uğratır. İdeal durumda kan homeostazı tekrar sağlayabilmek için bölgeye anti-enflamatuvar faktörleri taşıyıp iyileşmeyi başlatır. İdeal olmayan durumda implantın etrafında iltihaba bağlı olarak fibröz doku oluşup osseoentegrasyon gerçekleşmez. Osseoentegrasyonun gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi implant – kan arayüzündeki etkileşimler ile doğrudan ilişkilidir. Kanın implant yüzeyini ıslatabilmesi, kanın ve titanyumun özelliklerine bağlıdır. Kandaki lipit seviyesi, statin ve antikoagülan ilaç kullanımı kanın viskozitesini değiştirebilmektedir. Bu iki etkene bağlı olarak kanın viskozitesi değişebilir. Bu durum ıslanabilirliği negatif yönde etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı varfarin ve statinin farklı yüzey özelliklerine sahip titanyum disklerin ıslanabilirliğine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada grade 4 titanyum işleme (makine, machined) yüzeyli, RBM (resorbable blast media) yüzeyli ve SLA (kumlanmış – asitle pürüzlendirilmiş, sand blasted – large grid acid etched) yüzeyli diskler üzerine Sağlıklı, Hiperkolesterolemik, Statin kullanımı ve Antikoagülan kullanımı döneminde Yeni Zelanda tavşanlarından alınan kan damlatılmıştır. Sonrasında kan – titanyum disk arasındaki temas açısı ölçülmüştür. Hiperkolesterolemi kanın ıslatma davranışını önemli düzeyde bozmaktadır. SLA yüzeyli titanyum diskler RBM ve makine yüzeyli disklere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha hidrofiliktir.
Özet (Çeviri)
When the dental implant is placed in the bone, the first structure it contacts is blood. The implant interrupts the homeostasis in the area where it is placed. Ideally, the blood carries anti-inflammatory factors to the area to restore homeostasis and initiate healing. In a non-ideal situation, a fibrous tissue dependent due to the inflammation forms around the implant and the osseointegration does not occur. The osseointegration process directly depends on the interactions at the implant-blood interface. The ability of blood to wet the implant surface depends on the properties of blood and titanium. Lipid level in the blood, statin and anticoagulant drug use can change the viscosity of the blood. Depending on these two factors, the viscosity of blood may change. This may negatively affect wettability. The aim of this study is to examine the effect of warfarin and statin on the wettability of titanium discs with different surface properties. In this study, the blood taken from healthy, hyperlipidemic, New Zealand rabbits during the period of statin use and warfarin use was dripped onto grade 4 titanium machine surface, resorbable blast media (RBM) surface and sand blasted – large grit – acid etched (SLA) discs. Afterwards, the contact angle between blood and titanium disc was measured. Hypercholesterolemia significantly impairs blood wetting behavior. SLA surfaced titanium discs are statistically significantly more hydrophilic than RBM and machine surfaced discs.