Tekerlekli sandalye oyuncularında puana özel ayarlanan sandalyenin sporcunun oturma ve sırt bölgelerine yansıyan basılar açısından karşılaştırılması
Comparison of the chair specially adjusted for the score in wheelchair players in terms of the pressures reflected on the athlete's sitting and back areas
  1. Tez No: 855928
  2. Yazar: DİDEM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı paralimpik bir spor olan tekerlekli sandalye (TS) basketbolunda, sporcuların farklı sınıflandırma seviyelerine özel ayarlanmış TS'de gerçekleştirilen basketbola özgü atış ve performans testlerinde sandalye ayarlarının, oturma ve sırt basıları üzerindeki etkisini görebilmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya yaş aralığı 18–30 ve antrenman yaşları 10,28 ± 3,96 olan kadın ve erkek 25 sağlıklı sporcu dahil edilmiştir. Her bir sporcunun oturma ve sırt bölgelerine gelen basılar değerlendirilmiştir. Ölçümler standart pozisyon (STD), tekerlek yukarıda (TY), tekerlek aşağıda (TAŞĞ), tekerlek önde (TÖ), tekerlek arkada (TARK) olmak üzere beş farklı TS ayar pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. TS'de 30 sn sabit oturma, basketbola özel serbest atış ve 10 sn'lik sprint sırasında katılımcıların oturma ve sırt bölgelerine gelen basılar kablosuz VersaTek ConforMat Bası sensörleri (Tekscan, Boston, ABD) ile kaydedilmiş, veriler sisteme özel olan ilgili yazılım (Conformat research 7,20, Tekscan, Boston, ABD) kullanılarak analiz edilmiştir. Oturma ve sırt bölgelerine gelen bası değerleri mmHg olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the impact of wheelchair (WC) adjustments specific to basketball shooting and performance tests on the seat and back pressures in customized wheelchairs for athletes at different classification levels in WC basketball, which is a Paralympic sport. Materials and Methods: This study involved 25 healthy athletes (both male and female) aged between 18 and 30, with training ages averaging 10,28 ± 3,96 years. Seat and back pressures were assessed for each athlete. Measurements were taken in five different wheelchair (WC) settings: standard position (SP), wheels up (WU), wheels down (WD), wheels forward (WF), and wheels backward (WB). Seat and back pressures were recorded during 30 seconds of stationary sitting in the WC, basketball-specific free throws, and a 10 second sprint, utilizing wireless VersaTek ConforMat Pressure sensors (Tekscan, Boston, USA). The data were analyzed using the Conformat Research 7,20 software (Tekscan, Boston, USA). Pressure values on the seat and back regions were recorded in mmHg.