Design and fabrication of a graphite enhanced PVA/GNP composite piezoresistive ink
Grafı̇t tabanlı PVA/GNP kompozı̇t pı̇yezodirenç geliştirilmesi ve üretilmesi
- Tez No: 856097
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN, PROF. DR. MELİH PAPİLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karbon tabanlı polimer matrise sahip kompozit piyezodirençlerde gözlemlenen en önemli sorun gauge katsayısının devirli yüklemelerde değişkenlik göstermesi ve deformasyon altında değilken iletkenliğinin değişmesidir. Bu da yapı sağlığı gözlemlemede gerekli olan piyezodirenç özelliklerini uzun vade de sağlayamaması ve yapıda meydana gelen değişimler ile kompozit piyezodirencin etkisinden kaynaklanan değişimlerin ayrıştırılamamasına neden olmuştur. Bu sebepler, kompozit piyezodirençlerin saha uygulanabilirliğini önemli ölçüde düşürmektedir. Karbon bazlı nano parçacıkların kullanımı, kompozit piyezodirenç Algılayıcıların geliştirilmesinde uzun zamandır ilgi çekmektedir. Nano parçacıklar ve farklı matrislerin kombinasyonu sayesinde piyezodirençlerin elektronik ve mekanik özellikleri kolaylıkla değiştirilebilmekte ve uygulama alanına göre adepte edilebilmektedir. Bu tezde, polivinil alkol (PVA) içinde grafit parçacıkları (GP'ler) ve grafen nano plakalar (GNP'ler) eklenerek kompozit piyezodirenç üretilmiştir. Amaç, GP'ler ve GNP'ler arasındaki sinerjiyi keşfetmek ve kullanmaktır. GP'lerin rolü, iletken yollar için omurga oluşturmak ve bir döngüden diğerine gauge katsayı varyasyonu azaltmaktır. Aynı zamanda termodinamiksel ve kinetiksel açıdan GNP'ler ile olan etkileşimi sayesinde iletkenliği arttırmak ve matrisin plastic deformasyona uğraması geciktirmektir. Diğer taraftan, GNP'ler nanokompozit piyezodirencin özdirenç katsayısını arttırarak hassasiyeti arttırmaktadır. GP'lerin ve GNP'lerin çeşitli oranlarda eklenmesiyle oluşturulan mürekkepler GP-GNP ortak etkileşimini gözlemlemek amacıyla incelenmiştir. 30 devir olarak yapılan testlerin sonucunda tutarlı ve tekrarlanabilir gauge katsayısı elde edildiği görülmüştür. Piyezodirençler mürekkep formunda üretilmiştir ve bir spatula yardımıyla uygulanabilmektedir. Bu yöntem malzemelerin yapısal sağlık takibinde yüzeye kolay uygulanabilirliğini sağlamaktadır. Çalışmamızda taşıyıcı olarak asetat kağıdı, tahta, lastik, silikon ve pleksiglas gibi farklı malzemeler kullanılmıştır. Veriler, Arduino mikrodenetleyicisine dayalı bir devre tasarımı kullanılarak toplanmış ve malzeme arızasını tahmin etmek için bir algoritma ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer matrix composite piezoresistors often suffer from unreliable and inconsistent piezoresistive responses, which can be challenging to minimize or eliminate, particularly under extended cycling loading. This limitation significantly impacts their applicability. The use of carbon-based nanoparticles has long been of interest in the development of composite piezoresistive sensors. It is well-established that the combination of nanofillers and binder has a significant impact on the electronic and mechanical properties of piezoresistors. To tune the composite characteristics, multiple filler types can be used and/or the proportions of the constituents can be adjusted. In this study, a nanocomposite piezoresistor was introduced, which was enhanced with graphite particles (GPs) and graphene nano platelets (GNPs) in polyvinyl alcohol (PVA). The aim was to explore and utilise the synergy between GPs and GNPs. The role of the GPs is to create the backbone for conductive paths, reducing variation in formation from one cycle to another. The GNPs, on the other hand, enhance the piezoresistive effect of the nanocomposite piezoresistor. Various filler ratios of the GPs were examined, along with their synergy with the GNPs. By serving as the backbone for conduction, the GPs prevent sensitivity loss under cycling loading. Cycling tests (30 cycles) showed consistent and repeatable gauge factor, ensuring linear response to applied strain. The language used is clear, objective, and value-neutral, with a formal register and precise word choice. The text adheres to conventional structure, with clear and concise sentences and a logical flow of information. The grammar, spelling, and punctuation is correct. Cycling tests (30 cycles) showed consistent and repeatable gauge factors, ensuring linear response to applied strain. The piezoresistor was produced in ink form, allowing for easy application with a spatula or brush onto a substrate. This method provides structural health monitoring of materials. Our study used acetate paper and plexiglass as carriers. No changes in content were made. The data were collected using a circuit design based on an Arduino microcontroller and evaluated with an algorithm to predict material failure. The study examined the response of the material under cycling loading, as determined by the resistance change of the composite piezoresistor. The data were collected using a circuit design based on an Arduino microcontroller and evaluated with an algorithm to predict material failure. The data were collected using a circuit design based on an Arduino microcontroller and evaluated with an algorithm to predict material failure.