MOF-199/CA-PVA nanoliflerden yeşil elektrot üretimi ve süperkapasitör performansı
Production of green electrodes from MOF-199/CA-PVA nanofibers and their supercapacitor performance
- Tez No: 982517
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, sürdürülebilir enerji depolama sistemlerine yönelik çevre dostu bir süperkapasitör elektrotu geliştirilmiştir. Çalışmada, biyobozunur polimerler olan selüloz asetat (CA) ve poli(vinil alkol) (PVA), yüksek iyon geçiş kapasitesine sahip MOF-199 (Cu-BTC) yapısıyla birleştirilerek nanolif matris oluşturulmuştur. Hazırlanan CA/PVA/MOF-199 çözeltisi, elektroeğirme yöntemiyle iletken taban olarak kullanılan Pencil Graphite Electrode (PGE) üzerine kaplanmıştır. Üretim sonrası elde edilen nanofiber yapılar, 200 °C'de ön piroliz işlemine tabi tutularak termal kararlılıkları artırılmıştır. Elektrotların yapısal, morfolojik ve termal karakterizasyonları FTIR, SEM ve TGA ile; elektrokimyasal performansları ise CV, ve EIS analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmış; bu çalışmanın, yeşil elektrot tasarımlarının enerji depolama sistemlerine uygulanabilirliğini desteklediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, an environmentally friendly supercapacitor electrode was developed for sustainable energy storage systems. In the study, biodegradable polymers—cellulose acetate (CA) and poly(vinyl alcohol) (PVA)—were combined with MOF-199 (Cu-BTC), known for its high ion transport capacity, to form a nanofiber matrix. The prepared CA/PVA/MOF-199 solution was deposited onto a conductive substrate, Pencil Graphite Electrode (PGE), using the electrospinning technique. After fabrication, the nanofiber structures were subjected to a pre-carbonization (pre-pyrolysis) process at 200 °C to enhance thermal stability. Structural, morphological, and thermal properties of the electrodes were characterized using FTIR, SEM, and TGA, while their electrochemical performance was evaluated through CV, EIS analyses. The obtained results were compared with similar studies in the literature, and the findings demonstrated the applicability of green electrode designs in energy storage systems.