High voltage generators tests for aircraft affected by lightning
Yıldırımdan etkilenen uçaklar için yüksek gerilim jeneratör testleri
  1. Tez No: 856103
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE DEMİRDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
In recent years, the increasing number of aircraft in our country has created different areas of work. The complexity of the generators used for the tests of aircraft before they take to the sky has increased the interest in these generators. However, when using these generators, different problems may arise depending on the tests performed. High voltage tests are performed to predict the behavior of aircraft in a lightning environment. Simulating complex situations that may occur in the sky in advance is important for issues such as flight safety, pilot health and structural costs. However, while performing these tests, neglected situations at low voltages cause problems in high voltage applications. These problems may not be visible during testing, but it becomes clear that there is a problem at the time of measurement. The behavior of aircraft in a lightning environment and the environment for their tests have been described many times in the literature. The behavior of aircraft in the lightning environment and the methods required to test these behaviors have been discussed in detail in various studies in the literature. In this context, experts and researchers in the aviation industry have obtained important findings about how aircraft react to lightning strikes. However, in addition to the existing knowledge in this area, there are also specific details that need to be taken into account during testing. The main purpose of this thesis is to examine these details that may affect measurements during tests carried out in a lightning environment. In this context, factors that should not be ignored in terms of reliability and accuracy of tests will be presented, an analysis that will help professionals in the aviation industry make informed decisions on this issue. This thesis aims to provide important guidance in the design and implementation stages of tests in the process of evaluating the performance of aircraft in a lightning environment. In this study, using the comparison method, the effects of the mentioned details on the system are demonstrated by simulating the circuits established in real life in a simulation environment. It was aimed to define the problems by comparing the zero effect of the mentioned details on the system and their expected effect. In addition, comparisons were made with real-life experiments and possible problems were identified. After the problem definition, solution suggestions experienced in the industrial environment are presented. All these processes can be a source for lightning environment tests of aircraft. Keyword: Aircraft, Lightning Environment, High Voltage Generator, High Current Generator
Özet (Çeviri)
Son yıllarda ülkemizde artan hava araçları farklı çalışma alanları ortaya çıkarmıştır. Hava araçlarının gökyüzüne çıkmadan önce yapılacak testleri için kullanılan jeneratörlerin karmaşıklığı bu jeneratörlere olan ilgiyi arttırmıştır. Ancak bu jeneratörler kullanılırken yapılan testlere göre farklı problemler çıkabilir. Yüksek gerilim testleri, hava araçlarının yıldırım ortamındaki davranışlarını öngörmek için yapılır. Gökyüzünde oluşabilecek karmaşık durumları önceden simüle etmek uçuş güvenliği, pilot sağlığı ve yapısal maliyet gibi konular için önemlidir. Ancak bu testler yapılırken, düşük voltajlarda ihmal edilen durumlar, yüksek gerilim uygulamalarında problem çıkarır. Bu sorunlar test esnasında görünmeyebilir ancak ölçüm anında bir problem olduğu görülür. Literatürde hava araçlarının yıldırım ortamındaki davranışları ve yapılacak testlerinin ortamı birçok defa tanımlanmıştır. Hava araçlarının yıldırım ortamındaki davranışları ve bu davranışları test etmek için gerekli yöntemler literatürde çeşitli çalışmalarda detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda, havacılık endüstrisindeki uzmanlar ve araştırmacılar, hava araçlarının yıldırım çarpmalarına karşı nasıl tepki verdiği konusunda önemli bulgular elde etmişlerdir. Ancak, bu alandaki mevcut bilgilerin yanı sıra, test esnasında dikkate alınması gereken spesifik detaylar da vardır. Bu tezin temel amacı, yıldırım ortamında gerçekleştirilen testler sırasında ölçümleri etkileyebilecek bu detayları incelemektir. Bu bağlamda, testlerin güvenilirliği ve doğruluğu açısından göz ardı edilmemesi gereken faktörler, havacılık endüstrisindeki profesyonellerin bu konuda bilinçli kararlar almasına yardımcı olacak bir analiz sunulacaktır. Bu tez, hava araçlarının yıldırım ortamındaki performansının değerlendirilmesi sürecinde, testlerin tasarımı ve uygulanması aşamalarında önemli bir rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada karşılaştırma yöntemi kullanılarak, bahsedilen detayların sisteme etkileri gerçek hayatta kurulan devrelerin simülasyon ortamında simüle edilmesiyle gösterilmiştir. Bahsedilen detayların sisteme sıfır etkisi ve olması beklenen etkisi karşılaştırılarak problemlerin tanımı yapılmak istenmiştir. Ayrıca gerçek hayatta yapılan deneyler ile de karşılaştırmalar yapılmış ve oluşabilecek problemler belirlenmiştir. Problem tanımından sonra endüstriyel ortamda tecrübe edilen çözüm önerileri sunulmuştur. Tüm bu yapılan işlemler, hava araçlarının yıldırım ortamı testleri için kaynak özelliği taşıyabilir. Anahtar Kelime: Hava Aracı, Yıldırım Ortamı, Yüksek Gerilim Jeneratörü, Yüksek Akım Jeneratörü