Bursa koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen deneysel atdişi melez mısırda (Zea mays indentata Sturt.) ekim sıklıklarının ve azot dozlarının verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
Effects of plant densities and nitrogen doses on yield and yield components in experimental dent corn hybrid (Zea mays indentata Sturt.) grown as a second crop under bursa conditions
- Tez No: 856145
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Bursa koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen deneysel atdişi melez mısırda (Zea mays indentata Sturt.) farklı ekim sıklıkları ve azot dozlarının verim ve verim öğeleri üzerine etkisinin belirlenebilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2022 ve 2023 yıllarında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Denemede ana parsellere azot dozları (7,5 kg/da, 15 kg/da, 22,5 kg/da, 30 kg/da N), alt parsellere ise ekim sıklıkları 8929 bitki/da (16 cm), 7936 bitki/da (18 cm), 7143 bitki/da (20 cm) ve 6494 bitki/da (22 cm) olarak uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda tane sayısı, tane koçan oranı, 1000 tane ağırlığı, tane verimi ve hektolitre ağırlığını belirlemek üzere ölçümler ve analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek tane verimi değeri 8929 bitki/da (16 cm) ekim sıklığında elde edilmiştir. Deneme sonucunda en yüksek koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı ve tane verimi değerleri 15, 22,5 ve 30 kg/da azot dozu uygulamalarında ulaşılmış ve istatistiksel olarak aynı grupta yer aldığı belirlenmiştir. Bursa koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilecek deneysel atdişi melez mısırda 8929 bitki/da (16 cm) ekim sıklığı ve 15 kg/da azot dozu uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different plant densities and nitrogen doses on yield and yield components of experimental dent hybrid maize (Zea mays indentata Sturt.) grown as a second crop under Bursa conditions. The study was conducted at Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture Agricultural, Application and Research Center in 2022 and 2023. The research was established according to Split Plots Experimental Design with three replications in the experiment, nitrogen doses (7.5 kg/da, 15 kg/da, 22.5 kg/da, 30 kg/da N) were applied to the main plots, and plant densities of 8929 plants/da (16 cm), 7936 plants/da (18 cm), 7143 plants/da (20 cm) and 6494 plants/da (22 cm) were applied to the sub-plots.Within the scope of this study, measurements and analyzes were made to determine the days to tasseling, days to silking, plant height, first ear height, ear length, ear diameter, number of grains per ear, grain ear ratio, 1000 kernel weight, grain yield and hectolitre weight. According to the results of the research the highest grain yield values was obtained at 8929 plants/da (16 cm) plant density. As a result of the experiment, the highest ear length, number of grains per ear and grain yield values were obtained in 15, 22.5 and 30 kg/da nitrogen dose applications and it was determined that they were statistically in the same group. For experimental dent hybrid corn to be grown as a second crop under Bursa conditions, plant density of 8929 plants/da (16 cm) and a nitrogen dose applications of 15 kg/da can be recommended.