Sıçan renal iskemi reperfüzyon modelinde humaninin etkisi
The effect of humanin on rat renal ischemia reperfusion model
- Tez No: 856160
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BASRALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: İskemi/Reperfüzyon (İ/R) hasarı, oluştuğu dokuda inflamasyon, reaktif oksijen ürünlerinin artışı, mitokondriyal disfonksiyon ve apoptoza neden olan patolojik bir durumdur ve böbrekte oluştuğunda renal tübüler hücre ölümü ve akut böbrek hasarıyla sonuçlanabilir. Mitokondriyal türevli bir peptid olan humanin (HN)'nin oksidatif stresi azalttığı, antiapoptotik ve antiinflamatuar etki gösterdiği bildirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı renal İ/R modelinde HN'nin İ/R hasarı üzerine olası etkilerinin ve bu etkilere aracılık eden mekanizmaların araştırılmasıdır. Yöntem: Sprague-Dawley erkek sıçanlar rastgele 4 gruba ayrıldı: 1. Sham (yalancı cerrahi), 2. İ/R, 3. HN-Sham, 4. HN-İ/R. İ/R gruplarında 45 dakika renal iskemi oluşuruldu ve reperfüzyondan 10 dk önce 2 mg/kg HN analoğu iv olarak uygulandı. 24 saatlik reperfüzyon sürecinde sıçanların idrarları toplandı ve ardından kan ve doku örnekleri de toplanarak deney sonlandırıldı. Böbrek fonksiyon testleri, böbrekte inflamasyon, oksidatif stres ve antioksidan sistem parametreleri ile mitokondriyal fonksiyonlar değerlendirildi. Böbrek doku hasarı ve apoptoz oranının değerlendirilmesinde histopatolojik yöntemler kullanıldı. Bulgular: İ/R gruplarında kan üre azotu, serum kreatininin, idrar albumin düzeyleri ile sodyum ve potasyum atılımları yüksek; kreatin klirensi ise düşük bulundu ve HN tedavisinden etkilenmedi. İ/R grubunda böbrek dokusunda yüksek bulunan malondialdehit düzeyi ve miyeloperoksidaz aktivitesi HN tedavisiyle azaldı. Yine İ/R grubunda azalmış bulunan glutatyon düzeyi ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesi de HN-İR grubunda önemli düzeyde artış gösterdi. Ayrıca mitokondriyal kompleks 1 aktivitesi ve ATP düzeyleri HN-İ/R grubunda İ/R grubuna göre yüksekti. İ/R grubunda artan apoptotik hücre yüzdesinin HN-İ/R grubunda önemli düzeyde azaldığı saptandı. Sonuç: HN'nin renal İ/R hasarını, oksidatif stresi, inflamasyonu ve apoptozu azaltarak, antioksidan savunma sistemini ve mitokondriyal fonksiyonları koruyarak hafiflettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ischemia/reperfusion (I/R) injury causes acute tubular necrosis and renal failure, initiates mechanisms such as inflammation, formation of reactive oxygen species, apoptosis and mitochondrial dysfunction. A mitochondrial-derived peptide HN has been reported to reduce oxidative stress and mitochondrial dysfunction. It has been demonstrated that HN has antiapoptotic and anti-inflammatory effects. The aim of our study is to investigate the effects of HN on renal I/R damage. Method: Sprague-Dawley male rats were divided into 4 groups (n=48); 1. Sham, 2. I/R, 3. HN-Sham, 4. HN-I/R. Pseudo-Surgery was performed in Sham groups; In I/R groups, renal artery ligation performed for 45 minutes, followed by reperfusion for 24 hours. HN treatment (2mg/kg/iv) was administered 10 minutes before reperfusion. During the 24-hour reperfusion period, the urine of the rats was collected and then the experiment was terminated by collecting blood and tissue samples. Renal functions, inflammation, oxidative stress, antioxidant capacity and mitochondrial functions were investegated Histopathological methods were used to evaluate kidney tissue damage and apoptosis. Results: Blood urea nitrogen, serum creatinine, urine albumin levels and sodium and potassium excretions were found to be high and creatine clearance was low in the I/R group and; were not affected by HN treatment. Glutathione levels, superoxide dismutase and catalase enzyme activity, which decreased in the I/R group, were significantly higher in the HN-I/R group. It was found that the myeloperoxidase activity of the I/R group was higher than the HN-I/R group. Adenosine triphosphate levels and mitochondrial complex 1 activity levels were higher in the HN-I/R group than in the I/R group. It was determined that the increased percentage of apoptotic cells in the I/R group decreased significantly in the HN-I/R animals. Conclusion: HN may play a role to attenuating renal I/R damage by reducing oxidative stress, inflammation and apoptosis, improving antioxidant capacity and mitochondrial functions.