Stratejik rekabet açısından örgütsel yenilikçilik ve örgütsel çevikliğin dinamik yetenekler aracılığıyla firma performansına etkisi: İmalat sanayi sektöründe bir araştırma
The effect of organizational innovation and organizational agility on firm performance through dynamic capabilities in terms of strategic competition: A study in the manufacturing industry sector
- Tez No: 856163
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde iş yaşamında hayatta kalabilmek ve kalıcı olmayı sürdürebilmek, stratejik düşünme ve davranmayı gerektirmektedir. Değişim ve dönüşüm global anlamda yaşam alanlarının her hücresine temas etmektedir. Bu sebeple, bu unsurlara uyum sağlamak, işletmelerin sürdürülebilirliği için kaçınılmaz hale gelmiştir. Çalışmada; kaynak temelli teori çatısında, stratejik rekabet açısından örgütsel yenilikçiliğin ve örgütsel çevikliğin firma performansına etkisini incelerken bu etkide dinamik yeteneklerin aracı rolü araştırılmıştır. Araştırma imalat sanayi sektöründeki orta ve üst düzey yöneticilere yönelik olarak uygulanmıştır. Çalışma ile günümüzde işletmelerin yoğun rekabet alanında sahip oldukları örgütsel yenilikçilik, örgütsel çeviklik ve dinamik yetenekler kavramlarının bir bütün olarak bir arada analiz edilerek firma performansına olan etkisinin araştırılması ile alana katkı sağlaması ve farklı bir bakış açısı kazandırması hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik, ulusal ve uluslararası literatürden faydalanarak oluşturulan anket çalışmasına, İstanbul Sanayi Odası (İSO) birinci 500 ve ikinci 500 listesinde yer alan 460 imalat sanayi firmasında görev yapan, orta ve üst düzey yöneticiden cevap alınmıştır. Elde edilen sonuçlarla; örgütsel yenilikçiliğin firma performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, örgütsel çevikliğin ise firma performansı üzerinde yüksek oranda etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada dinamik yeteneklerin ise aracı rolü olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada irdelenen kavramlar, ulusal ve uluslararası literatür çalışmaları ışığında elde edilen bilgilerden hareketle, yapılan alan çalışması ile desteklenerek bu sonuçların, yönetici ve uygulamacılara katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, surviving in business life and continuing to be permanent requires strategic thinking and behavior. Change and transformation touch every cell of living spaces in a global sense. For this reason, adapting to these elements has become inevitable for the sustainability of businesses. In the study; In the framework of resource-based theory, while examining the effect of organizational innovation and organizational agility on firm performance in terms of strategic competition, the mediating role of dynamic talents in this effect has been investigated. The research was applied to middle and senior managers in the manufacturing industry sector. With the study, it is aimed to contribute to the field and to gain a different perspective by analyzing the concepts of organizational innovation, organizational agility and dynamic capabilities that businesses have in the field of intense competition today as a whole and investigating their effect on firm performance. For this purpose, the questionnaire study, which was created by making use of national and international literature, was answered by middle and senior managers working in 460 manufacturing industry companies in the Istanbul Chamber of Industry (ISO) first 500 and second 500 lists. Obtained results; It has been found that organizational innovation has a significant effect on firm performance, while organizational agility has a very high effect on firm performance. In the study, it was determined that dynamic capabilities did not have a mediating role. Based on the information obtained in the light of national and international literature studies, the concepts examined in the study were supported by the field study and it was thought that these results would contribute to managers and practitioners.