Yığma binalarda risk öncelliklerinin belirlenmesi
Determining risk priorities in masonry buildings
  1. Tez No: 856230
  2. Yazar: ONUR YEŞİLGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut yapıların olası bir depremden önce risk önceliklerinin belirlenmesi modern afet yönetiminin bir parçasıdır. Bu tez çalışması kapsamında, kırsal bölgelerde hakim yapı stoku olan yığma yapılarda risk öncelliklerinin belirlenebilmesi adına örnek yapılar üzerinden örneklendirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında 06 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen Adıyaman ilinde yer alan 15 farklı yığma yapı seçilmiştir. Bu yapılar için ülkemizde yığma yapılar için kullanılan son iki değerlendirme yöntemi ve ODTÜ tarafından önerilen yöntem dikkate alınmıştır. Çalışmada, ODTÜ, 2013 ve 2019 yıllarında yığma yapılarda kullanılan bölgesel risk önceliklerinin belirlenmesindeki hızlı değerlendirme yöntemleri ayrıca karşılaştırılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar karşılaştırılarak yorumlamalar yapılmıştır. Ayrıca yığma yapılarda deprem risk parametrelerini ortaya koymak adına meydana gelen hasarlara de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the risk priorities of existing structures before a possible earthquake is a part of modern disaster management. Within the scope of this thesis study, sample buildings were sampled in order to determine risk priorities in masonry buildings, which are the dominant building stock in rural areas. Within the scope of the study, 15 different masonry buildings located in Adıyaman province, which was affected by the earthquakes of February 6, 2023, were selected. For these structures, the last two evaluation methods and the method recommended by METU used for masonry structures in our country and were taken into consideration. In the study, METU, 2013 and 2019 rapid assessment methods used in determining regional risk priorities in masonry structures were also compared. All obtained results were compared and interpretations were made. In addition, the damages occurring in masonry structures are also mentioned in order to reveal the earthquake risk parameters.