Yığma binalarda yatay yük hesabına esas kesme performansının deneysel olarak belirlenmesi
An experimantal study on determination of shearperformance relate to lateral load calculation in
- Tez No: 522334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemiz, bulunduğu konum itibariyle sosyal ve ekonomik yönden ciddi hasarlar veren, kapanması güç yaralar açan deprem gibi büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Yaklaşık olarak 80 milyon nüfusa sahip olan Ülkemiz nüfusunun %96‟dan fazlasının birinci derece deprem kuşağında hayatlarını sürdürdüğü ve özellikle Ülke nüfusunun ve ekonomisinin yoğunlaştığı bu bölgelerde maddi ve manevi kayıpların azaltılması için genel yapı stokunun depreme karşı daha korunaklı olması gerekmektedir. Ülkemizin konut stokunun yaklaiık %90‟ını betonarme, yığma binalar oluşturmaktadır. Ülkemizde inşaat teknolojisinin gelişmesine paralel olarak artan çok katlı betonarme binalar öncesinde, 20. Yüzyılın sonlarına kadar yaygın olarak yapılan ve şu anda kırsal bölgelerde daha çok tercih edilen yığma binalar, Ülkemizin genel yapı stokuna oranla önemli bir orana sahiptir. Yığma binalarda duvarları oluşturan ana malzemeler tuğla ve örgü harcı olup, taşıyıcı olan yığma duvarlarının, yanal deprem kuvvetine karşı betonarme karkas binalara oranla daha rijit olduğu için, deprem riski en düşük 4. dereceden deprem bölgesinde bile bodrum artı 4 normal kattan daha yüksek olmasına müsaade edilmemektedir. Bu çalışmada, yanal kuvvetler içerisinde en büyüğü olan deprem kuvvetlerine karşı, örnek binanın deprem performansı yapılırken, TDY2007‟den farklı olarak, Eurocod-6‟da da ön plana çıkan örgü harcının mekanik özelliklerinin dikkate alınması gerektiği araştırılmıştır. Örgü tuğlasının cinsine ve boşluk oranına değil de çimento ve kireç katkılı örgü harcının kesme dayanımına göre analiz edilmesi gerektiğinden hareketle, örnek olarak seçilen bir binada, farklı amaçlarla farklı grup ve sayıda tek ve çift yönlü yükleme deneyleri yapılmıştır. Binanın hem elle hem de 3-D bilgisayar modellemeleri yapılmış ve TDY2007 ye uygun olarak analizleri yapılmıştır. Elde edilen deneysel verilere oranla, halihazırda şartnamelerimizde dikkate alınan duvar düşey yük sürtünme katsayısı benzer sonuçlar verirken, çatlama dayanımı bakımından 1/3 oranında düşük emniyet gerilmesi ile daha güvenli tarafta kalacak şekilde binaların deprem performans analizinin yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to our country‟s location, it is under a great risk of earthquakes and potential unrecoverable social and economical damages. Our country has a population of approximately 80 million and more than 96 percent of this population lives in first degree earthquake zones. Therefore, to decrease pecuniary loss and intangible damages at these high population density zones, earthquake resistant structures must be designed and constructed. Approximately 90 percent of existing buildings in our country are reinforced concrete and masonry buildings. Before the increase in quantity of multi storey reinforced concrete buildings in parallel with the development in construction technology, masonry buildings were commonly constructed until the end of the 20th century. Nowadays masonry buildings are usually preferred at rural areas and have a considerable amount in total building stock. Brick and mortar are the main materials used in masonry building construction. In comparison to reinforced concrete buildings, masonry buildings show more rigid behavior under lateral earthquake loads. As a consequence, it is not allowed to construct basement plus four storey buildings even at 4th degree low risk earthquake zones. In this study, mechanical properties of masonry mortar was investigated in accordance with Eurocod-6 apart from the earthquake performance of a sample building under the seismic load which is the ultimate lateral load. Single and double sided loading tests were performed in different groups and numbers for different purposes in a sample building. Shear strength of cement and lime added masonry mortar was taken in the consideration instead of brick type and void ratio of bricks in all tests. Both the hand calculation and 3-D computer model analyzing of building were studied according to TDY2007. Experimental data obtained, show similar results with the wall vertical load friction coefficient which is currently used in the specifications. Seismic performance analysis of the buildings was carried out with a 1/3 low allowable stress of cracking strength on the safer side