Orta anadolu şartlarında koca fiğ (Vicia narbonensis L.)tarman 2002'nin morfolojik, fenelojik ve tarımsal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of morphological,phenological and agricultural characteristics of narbon vetch(Vicia narbonensis L.) tarman-2002 in central anatolia conditions
- Tez No: 856254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHADDİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma koca fiğ (Vicia narbonensis L.) Tarman-2002 çeşidinin tohum üretim tarlasında Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün Gölbaşı-İkizce üretim tarlasında 2021 yılında yürütülmüştür. Çalışmanın amacı Orta Anadolu ekolojik koşullarında üretim parselinde çeşidin verim ve verim unsurlarının tespit edilmesidir. Bu nedenle çeşidin morfolojik, fenolojik ve tarımsal özellikleri incelenmiştir. Araştırılan morfolojik özellikler, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, doğal bitki boyu ve ana sap sayısı sırayla 29.5 cm, 4.35 mm, 16.25 cm ve 2.66 adet olarak bulunmuştur. Bunlara ilaveten bitki yaprağını oluşturan yaprakçık eni ve boyu ölçülmüş sırayla 0.74 ve 1.07 mm olarak bulunmuştur. Fenolojik özellikler çiçeklenme 187-189 gün ve fizyolojik olum 226-228 gün arasında olmuştur. Tarımsal özellikler de; yeşil ot verimi, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tohum sayısı, biyolojik verim, tane verimi, kes verimi, hasat indeksi sırayla 10.09 g/bitki, 13.82 adet, 2.85 adet, 1421.12 g/bitki, 277.5 g/bitki, 1157.72 g/bitki, % 20.46 olarak tespit edilmiştir. Tescilli çeşit üretme şartları altında yürütülen bu çalışma sonuçları daha önce tamamlanan deneme sonuçlarından farklı çıkmıştır. Bu sebeple aynı zaman diliminde hem deneme ve hem de üretme şartları altında koca fiğ çeşitlerinin özelliklerinin belirlenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the production field of the narbon vetch cultivar (Vicia narbonensis L.) Tarman-2002 in 2021 at Gölbaşı-İkizce station of Ankara Field Crops Central Research Institute. The aim of this study is to determine the yield and yield components of this variety in the seed production field under the ecological condition of the Central Anatolian. For this reason, the morphological, phenological and agricultural characteristics of the variety were examined. Observed morphological traits, main stem length, main stem thickness, natural plant height and number of main stems were found as 30 cm, 4.47 mm, 33.4 cm and 1, respectively. In addition to these, the width and length of the leaflet forming the plant leaf were measured as 0.74 and 1.07 mm, respectively. The phenological characteristics such as the number of days of flowering and the number of days to physiological maturation were detected as 187-189, and 226-228, respectively. Agricultural traits, green forage yield, number of pods per plant, number of seeds per pod, biological yield, seed yield, straw yield, harvest index were found such as 10.09 g/plant, 13.82, 2.85, 1421.12 g per plant, 277.5 g per plant, 1157.72 g per plant, and 20.46 %, respectively. In this study, the results observed under the production field of a registered cultivar, differed from the previously completed trial results.For this reason, it would be appropriate to determine the characteristics of registered narbon vetch varieties under both trial and production conditions in the same time period.