6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin inşaat sektörü üzerine etkilerinin Türk ve göçmen işçiler açısından incelenmesi
Investigation of the effects of 6th February 2023 Kahramanmaraş earthquakes on the construction sector from the perspective of Turkish and Migrant employees
- Tez No: 856255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'nin tarih boyunca yaşadığı en yıkıcı doğal afetlerden biri olan Kahramanmaraş depremleri, tüm sanayi kollarını etkilediği gibi inşaat sektörünü de ciddi şekilde etkilemiştir. Bu çalışma depremin inşaat sektörüne etkilerini Türk ve göçmen işçi bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle 228 işçiye anketler yapılarak depremin etkileri işçi, işveren ve sektör başlıkları altında değerlendirilmiştir. Veriler çeşitli istatistiksel yöntemlerle değerlendirildikten sonra odak grup görüşmesi ve mülakatlar yapılarak, depremin yarattığı etkilerin nedenleri ve inşaat sektörünün deprem sonrası nasıl şekillenmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Elde edilen nitel veriler, QDA Miner Lite v3.0 yazılımı yardımıyla kodlanarak içerik analizi yapılmıştır. Analizlerde, depremin işçilerin motivasyonları ve sorumluk bilinci üzerine önemli etkileri olduğu, göçmen işçilerin özellikle vasıfsız işçilerin iş kaygılarının arttığı, işverenlerin depremzedelere istihdam konusunda yardımcı olduğu fakat motivasyon arttırıcı çalışmalarda eksik kaldığı, sektörde işsizlik sorunun pek olmadığı, buna karşılık uzun vadede kalifiye eleman sıkıntısının olacağı elde edilen en önemli sonuçlardır. Depremin inşaat sektöründeki etkilerini en aza indirmek için, deprem sonrası motivasyon çalışmalarının uzman ekiplerle beraber organize edilmesi, olabilecek kalifiye eleman açığını kapatmak için planlamanın yerel ve ulusal düzeyde titizlikle yürütülmesi, bu konuda bilgi havuzunun oluşturulması, işçilerin artan sorumluluk bilincini ve kendini geliştirme isteğini daha da üst seviyeler çıkarmak içinse gerekli şantiye içi ve dışı mesleki gelişim faaliyetlerinin arttırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kahramanmaraş earthquakes, one of the most destructive natural disasters that Turkey has experienced throughout history, affected all industries including construction sector. This study aimed to assess the effects of the earthquake on the construction sector from the perspective of Turkish and migrant workers. Within the scope of the study, a questionnaire was administered to 228 workers as an initial stage. Then, the effects of the earthquake were evaluated under three categories, namely workers, employers and sectors. After evaluating the data with various statistical methods, focus group and semi-structured interviews were conducted to discuss the causes of the effects and how the construction sector should be shaped after the earthquake. The obtained qualitative data were coded with the help of QDA Miner Lite v3.0 software and content analysis was performed. It was concluded that the earthquake had significant effects on the workers' motivation, awareness of responsibility and unskilled migrant workers' anxiety of being unemployed. The survey also showed that the employers helped the workers who move from earthquake regions., be employed but they lacked in motivation-enhancing activities. The sector has currently no unemployment problem. On the other hand, there would be a shortage of qualified staff in the long term In order to minimize the effects of the earthquake in the construction sector, organizing post-earthquake motivation actvities with expert teams, carrying out the planning of quallified staff at a local and national level through creating data pool to fill the potential qualified staff gap and raising the workers' increased sense of responsibility and self-development were recommended. It has been also suggested to increase the professional development activities at the construction site or outside, which is necessary to raise the current level of capacity building.