Depresyon tanısı alan bireylerin affetme kararlarıyla bilişsel çarpıtmalarının ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between cognitive distortions and forgive decisions of individuals diagnosed with depression
  1. Tez No: 856331
  2. Yazar: SELİN SAKLAMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, depresyon tanısı alan bireylerin affetme kararlarıyla bilişsel çarpıtmalarının ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan, kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini bir eğitim ve araştırma hastanesindeki psikiyatri polikliniğine başvuran, depresyon tanısı alan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve veri toplama formunu doğru dolduran toplam 252 kişi oluşturdu (n=252). Veriler, araştırmacı tarafından, yüz yüze, 01.05.2022-31.12.2022 tarihleri arasında,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Rye Başkalarını Affetme Ölçeği Türkçe Formu”“Kendini Affetme Ölçeği Türkçe Formu”,“Bilişsel Çarpıtma Ölçeği Türkçe Formu”ile toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 36.57±12.59, yarıya yakını erkek (%48.8), üniversite mezunu (%48.0), bekar (%47.6); yarısından fazlası herhangi bir işte çalışmakta (%60.7) ve hafif depresif nöbet tanısına sahip olduğu (%67.1) belirlendi. Hastaların ölçek toplam puan ortalamaları değerlendirildiğinde,“Rye Başkalarını Affetme Ölçeği”39.78±7.08,“Kendini Affetme Ölçeği”34.20±7.71,“Bilişsel Çarpıtma Ölçeği”78.54±20.98, olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional, descriptive and correlation-seeking study conducted to determine the relationship between cognitive distortions and forgiveness decisions of individuals diagnosed with depression. The sample of the study consisted of a total of 252 people who applied to the psychiatry outpatient clinic in a training and research hospital, were diagnosed with depression, agreed to participate in the research and filled out the data collection form correctly (n = 252). The data was collected by the researcher, face to face, between 01.05.2022 and 31.12.2022, using the“Introductory Information Form”,“Rye Forgiveness Scale Turkish Form”,“State Self-Forgiveness Scale Turkish Form”and“Cognitive Distortion Scale Turkish Form”. The average age of the patients participating in the study was 36.57±12.59, nearly half of them were male, university graduates, single; more than half of them were found to be working in any job and had a diagnosis of mild depressive episode. When the scale total score averages of the patients were evaluated, the“Rye Forgiveness Scale”was found to be 39.78±7.08, the“State Self-Forgiveness Scale”was 34.20±7.71, and the“Cognitive Distortion Scale”was 78.54±20.98.