Sığır kemiklerinin takı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of bovine bones as jewelry material
- Tez No: 856370
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması bir canlı organizma olan büyükbaş hayvanların iskelet yapısını oluşturan kemiklerin; vücutlarının çeşitli kısımlarından kesitler alınarak günlük yaşantımızda kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda kemiği işlenebilir hale getirmek için temizliği konusunda gerek topraklama gerekse granül sabunlu suda bekletme gibi yöntemlerle denemeler yapılmıştır. Kemik işlenmesi sırasında kemiği oluşturan bölümlerde yumuşak ve sert dokulara rastlanmıştır. Kemiğin dokusu dikkate alınarak yöntem ve tekniklerde çeşitli yollar izlenip renklendirme, birleştirme, parlatma ve karartma çalışmaları yapılmıştır. Bunun yanı sıra kullanılan teknikler sayesinde kemik, kolay işlenilebilir hale getirilerek şekil verme işlemlerinin ardından kullanılabilir ve tercih edilebilir ürünler elde edilmiştir. İnsanoğlunun yaptığı ilk süsleme türlerinden biri kemik takılar olmuştur. Kemik, çevre dostu mücevherlere olan ilgi nedeniyle daha popüler hale gelmiştir. Günümüzde kemik, dünyanın dört bir yanında yerel halk tarafından ticaret için bilezik ve kolye gibi hediyelik eşyalar yapmak için kullanılmaktadır. Bu çalışma kemiğin işlenebilirliği konusunda bu konuda ki bilgi eksikliğini giderme açısından daha sonraki araştırmalar için kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the usability of bones, which constitute the skeletal structure of large animals, as living organisms, by obtaining cross-sections from various parts of their bodies. In the conducted studies, various methods such as cleaning through grounding and soaking in granule-soap water have been experimented with to make the bone processable. During the bone processing, both soft and hard tissues were encountered in the sections forming the bone. Considering the texture of the bone, various methods and techniques were employed, including coloring, assembling, polishing, and darkening. Additionally, through the applied techniques, bones were made easily processable, resulting in obtainable and preferable products after shaping processes. One of the first types of decoration made by human beings was bone jewelry. Bone has become more popular due to interest in environmentally friendly jewelry. At the present time, it is used local people around the world to make souvenir items such as bracelets and necklaces for trade. This study, in addressing the lack of knowledge regarding the processability of bones, serves as a valuable resource for future research endeavors in this field.